Calendarul evenimentelor sportive în anul 2015

Calendarul principalelor evenimente sportive în anul 2015, din ianuarie până în decembrie.

Ianuarie

3-18 – Fotbal american: play-off NFL

5-11 – Tenis: Turneele ATP de la Brisbane (Australia), Chennai (India) şi Doha (Qatar)

 

5-11 – Tenis: Turneele WTA de la Brisbane (Australia), Shenzen (China) şi Auckland (Noua Zeelandă)

12 – Fotbal: decernarea Balonului de Aur, la Zurich (Elveţia)

12-18 – Tenis: Turneele ATP de la Auckland (Noua Zeelandă) şi Sydney (Australia)

12-18 – Tenis: Turneele WTA de la Sydney şi Hobart (ambele Australia)

15-17 – Nataţie: Marele Premiu al SUA, la Austin (SUA)

15 ianuarie – 1 februarie – Handbal: Campionatul Mondial masculin, la Doha (Qatar)

17 ianuarie – 8 februarie – Fotbal: Cupa Africii pe Naţiuni, în Guineea Ecuatorială

19 ianuarie – 1 februarie – Tenis: Turneul de Grand Slam, Australian Open

22-25 – Auto: Raliul Monte-Carlo

26 ianuarie – 1 februarie – Patinaj artistic: Campionatele Europene, la Stockholm (Suedia)

29 ianuarie – 1 februarie – Ciclism: Săptămâna de la Mallorca (Spania)

Februarie

1 – Fotbal american: Superbowl, la Glendale (SUA)

2-8 – Tenis: Turneele ATP de la Quito (Ecuador), Montpellier (Franţa) şi Zagreb (Croaţia)

6 – Rugby: prima etapă a Turneului celor 6 Naţiuni, Ţara Galilor – Anglia

7 – Rugby: prima etapă a Turneului celor 6 Naţiuni, Italia – Irlanda şi Franţa – Scoţia

9-15 – Tenis: Turneele ATP de la Rotterdam (Olanda), Sao Paulo (Brazilia) şi Memphis (SUA)

9-15 – Tenis: Turneul WTA de la Anvers (Belgia)

9-15 – Patinaj artistic: Campionatele celor 4 Continente, la Seul (Coreea de Sud)

12-13 – Lupte greco-romane: Cupa Mondială, la Teheran (Iran)

12-14 – Nataţie: Marele Premiu al SUA, la Orlando (SUA)

12-15 – Auto: Raliul Suediei

14 – Ciclism: Turul Murciei (Spania)

14 – Rugby: etapa a II-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Anglia – Italie şi Irland – Franţa

15 – Ciclism: Clasica Almeria (Spania)

15 – Rugby: etapa a II-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Scoţia – Ţara Galilor

16-22 – Tenis: Turneele ATP de la Delray Beach (SUA), Rio de Janeiro (Brazilia) şi Marsilia (Franţa)

16-22 – Tenis: Turneele WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite) şi Rio de Janeiro (Brazilia)

17-18 – Fotbal: prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor

18-22 – Ciclism: Campionatele Mondiale pe velodrom, la Saint-Quentin-en-Yvelines (Franţa)

18-22 – Ciclism: Ruta del sol (Spania)

19 – Fotbal: prima manşă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa

20-22 – Judo: Marele Premiu de la Dusseldorf (Germania)

23 februarie – 1 martie – Tenis: Turneele ATP de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), Acapulco (Mexic) şi Buenos Aires (Argentina)

23 februarie – 1 martie – Tenis: Turneele WTA de la Acapulco (Mexic) şi Doha (Qatar)

24-25 – Fotbal: prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor

24-28 – Tir cu arcul: Campionatele Europene în sală, la Koper (Slovenia)

26 – Fotbal: manşa secundă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa

28 – Rugby: etapa a III-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Scoţia – Italie şi Franţa – Ţara Galilor

Martie

1 – Fotbal: Finala Cupei Ligii Angliei, pe Wembley

1 – Rugby: etapa a III-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Irlanda – Anglia

2-8 – Tenis: Turneele WTA de la Monterrey (Mexic) şi Kuala Lumpur (Malaysia)

2-8 – Tir: Campionatele Europene 10 metri, la Arnhem (Olanda)

5-8 – Auto: Raliul Mexicului

6-8 – Atletism: Campionatele Europene în sală, la Praga (Cehia)

6-8 – Tenis: primul tur al Cupei Davis

7-8 – Lupte: Cupa Mondială feminină, la Sankt Petersburg (Rusia)

7-8 – Tenis: primul tur al Fed Cup

8-15 – Ciclism: Cursa Paris-Nisa (Franţa)

9-22 – Tenis: Turneul de la Indian Wells (SUA), masculin şi feminin

10-11 – Fotbal: manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor

12 – Fotbal: Europrima manşă a optimilor de finală ale Ligii Europa

14 – Rugby: etapa a IV-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Ţara Galilor – Irlanda şi Anglia – Scoţia

15 – F1: Marele Premiu al Australiei, la Melbourne

15 – Rugby: etapa a IV-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Italia – Franţa

15 – Ski alpin: slalom hommes, à Krankska Gora (SLO)

17-18 – Fotbal: manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor

19 – Fotbal: manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Europa

19 – Baschet: manşa tur a finalei feminine a Eurocup

19-22 – Karate: Campionatele Europene, la Istanbul (Turcia)

21 – Atletism: World Challenge, la Melbourne (Australia)

21 – Rugby: etapa a V-a a Turneului celor 6 Naţiuni, Italia – Ţara Galilor, Scoţia – Irlande şi Anglia – Franţa

22 – Ciclism: Cursa Milano – San Remo (Italia)

23 martie – 5 aprilie – Tenis: Turneele de la Miami (SUA), masculin şi feminin

23-29 – Ciclism: Turul Cataluniei (Spania)

23-29 – Patinaj artistic: Campionatele Mondiale, la Shanghai (China)

24 – Fotbal: alegerea preşedintelui UEFA, la Viena (Austria)

26 – Baschet: manşa secundă a finalei feminine a Eurocup

27-29 – Fotbal: meciuri în preliminariile Campionatului European din 2016

28 – Atletism: Campionatele Mondiale de cross-country, la Guiyang (China)

29 – Ciclism: Cursa Gand – Wevelgem (Belgia)

29 – F1: Marele Premiu al Malaysiei, la Sepang

29 – Moto: Marele Premiu al Qatarului, la Losail.

Aprilie

4-5 – Volei: Final Four-ul Ligii Campionilor feminin

5 – Ciclism: Turul Flandrei (Belgia)

6-11 – Ciclisme Turul Ţării Bascilor (Spania)

6-12 – Tenis: Turneele WTA de la Casablanca (Maroc) şi Houston (SUA)

6-12 – Tenis: Turneele WTA de la Charleston (SUA) şi Katowice (Polonia)

7 – Volei: prima manşă a finalelor Cupei CEV, masculin şi feminin

9-12 – Judo: Campionatele Europene, la Glasgow (Scoţia)

9-18 – Haltere: Campionatele Europene, la Tbilisi (Georgia)

10 – CIO: sărbătorirea a 100 de ani de la înfiinţarea CIO, la Lausanne (Elveţia)

10-11 – Atletism: Alegerea preşedintelui Federaţiei Europene, la Bled (Slovenia)

10-12 – Baschet: Final Four-ul Euroligii feminine

11 – Canotaj: Cursa Oxford – Cambridge, la Londra

11 – Volei: manşa secundă a finalelor Cupei CEV, masculin şi feminin

11-12 – Lupte libere: Cupa Mondială, la Los Angeles (SUA)

12 – Atletism: Maratonul de la Paris

12 – Ciclism: Cursa Paris-Roubaix (Franţa)

12 – Ciclism: Clasica Primavera (Spania)

12 – F1: Marele Premiu al Chinei, la Shanghai

12 – Moto: Marele Premiu al SUA, la Austin

13-19 – Gimnastică: Campionatele Europene, la Montpellier (Franţa)

13-19 – Tenis: Turneul ATP de la Monte-Carlo

13-19 – Tenis: Turneul WTA de la Bogota (Columbia)

14-15 – Fotbal: prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor

15-18 – Nataţie: Marele Premiu al SUA, la Mesa (SUA)

16 – Fotbal: prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Europa

16-19 – Patinaj artistic: Trofeul mondial pe echipe, la Tokyo (Japonia)

18-19 – Auto-moto: Cursa de 24 de ore de la Le Mans (Franţa)

18-19 – Tenis: semifinalele Fed Cup

18 aprilie – 1 iunie – Baschet: play-off-ul NBA

19 – Ciclism: Cursa Amstel Gold Race (Olanda)

19 – F1: Marele Premiu al Bahrainului, la Sakhir

19 – Moto: Marele Premiu al Argentinei, la Termas de Rio Hondo

20 – Atletism: Maratonul de la Boston (SUA)

20-26 – Tenis: Turneele ATP de la Barcelona (Spania) şi Bucureşti (România)

20-26 – Tenis: Turneul WTA de la Stuttgart (Germania)

21-22 – Fotbal: manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor

23 – Fotbal: manşa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Europa

24-26 – Baschet: Final Four-ul Eurochellenge masculin

24-26 – Auto: Raliul Argentinei

24-29 – Baschet: Finala Eurocupei masculin

26 – Atletism: Maratonul de la Londra

26 – Ciclism: Cursa Liege-Bastogne-Liege (Belgia)

27 aprilie – 3 mai – Tenis: Turneele ATP de la Munchen (Germania) şi Istanbul (Turcia)

27 aprilie – 3 mai – Tenis: Turneul WTA de la Marrakech (Maroc)

29 aprilie – 3 mai – Gimnastică ritmică şi sportivă: Campionatele Europene, la Minsk (Belarus)

Mai

1 – Rugby: Finala Cupei Challenge, pe stadionul Twickenham (Anglia)

1-3 – Kayac-canoe în linie: Campionatele Europene, la Racice (Cehia)

1-10 – Tenis: Turneele ATP şi WTA de la Madrid (Spania)

1-17 – Hochei pe gheaţă: Campionatul mondial masculin, la Praga (Cehia)

2 – Rugby: Finala Cupei Europei, pe stadionul Twickenham (Anglia)

2-3 – Handbal: prima manşă a finalei feminine a Cupei EHF

3 – F1: Marele Premiu al Coreei de Sud (nu e confirmat)

3 – Moto: Marele Premiu al Spaniei, la Jerez de la Frontera

5-6 – Fotbal: prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor

7 – Fotbal: prima manşă a semifinalelor Ligii Europa

9 – Atletism: World Challenge, la Kingston (Jamaica)

9-10 – Handbal: Final Four-ul Ligii Campionilor feminin, la Budapest (Ungaria)

9 -10 – Handbal: manşa secundă a finalei Cupei EHF feminin

9-31 mai – Ciclism: Turul Italiei

10 – Atletism: World Challenge, la Tokyo (Japonia)

10 – F1: Marele Premiu al Spaniei, la Barcelona

11-17 – Tenis: Turneele ATP şi WTA de la Roma (Italia)

12-13 – Fotbal: manşa secundă a semifinalelor Ligii Campionilor

14 – Fotbal: manşa secundă a semifinalelor Ligii Europa

14 – Fotbal: finala Ligii Campionilor feminin, la Berlin (Germania)

14-17 – Nataţie: Marele Premiu al SUA, la Charlotte (SUA)

15 – Atletism: Liga de Diamant, la Doha (Qatar)

15-17 – Baschet: Final Four-ul Euroligii masculine, la Madrid (Spania)

16-17 – Handbal: Final Fourul Cupei EHF masculin

17 – Atletism: Liga de Diamant, la Shanghai (China)

17 – Atletism: Cupa Europei la marş, la Ivano-Frankivsk (Ucraina)

17 – Moto: Marele Premiu al Franţe, la Le Mans

17-23 – Tenis: Turneele ATP de la Nisa (Franţa) şi Geneva (Elveţia)

17-23 – Tenis: Turneul WTA de la Strasbourg (Franţa)

20 – Atletism: World Challenge, la Beijing (China)

21-24 – Auto: Raliul Portugaliei

23 – Atletism: World Challenge, la Dakar (Senegal)

23 – Atletism: World Challenge, la Ponce (Puerto Rico)

23-24 – Judo: Mastersul de la Rabat (Maroc)

24 – Atletism: World Challenge, la Hengelo (Olanda)

24 – F1: Marele Premiu al Principatului Monaco, la Monaco

24 mai – 7 iunie – Tenis: Turneul de Grand Slam de la Roland-Garros

26 – Atletism: World Challenge, la Ostrava (Cehia)

27 – Fotbal: finala Ligii Europa, la Varşovia (Polonia)

27 – Handbal: prima manşă a finalei Ligii Campionilor feminin

29 – Fotbal: al 65-lea congres al FIFA şi alegerea preşedintelui, la Zurich (Elveţia)

29-31 – Canotaj: Campionatele Europene, la Poznan (Polonia)

30 – Atletism: Liga de Diamant, la Eugene (SUA)

30 – Fotbal: finala Cupei Franţei, pe Stade de France

30 – Fotbal: finala Cupei Spaniei

30 – Fotbal: finala Cupei Germaniei, la Berlin

30 – Fotbal: finala Cupei Angliei, pe Wembley

30-31 – Handbal: Final Four-ul Ligii Campionilor masculin, la Koln (Germania)

31 – Handbal: manşa secundă a finalei Ligii Campionilor feminin

31 – Moto: Marele Premiu al Italiei, la Mugello

Iunie

4 – Atletism: Liga de Diamant, la Roma (Italia)

4 – Baschet: primul meci al finalei NBA

5-10 – Scrimă: Campionatele Europene, la Montreux (Elveţia)

6 – Atletism: World Challenge, la Moscova (Rusia)

6 – Fotbal: finala Ligii Campionilor, la Berlin (Germania)

6 iunie – 5 iulie – Fotbal: Cupa Mondială de fotbal feminin, în Canada

6-7 – Nataţie: prima etapă de Mare Nostrum de la Canet-en-Roussillon (Franţa)

7 – Atletism: Liga de Diamant, la Birmingham (Marea Britanie)

7 – F1: Marele premiu al Canadei, la Montreal

7-14 – Ciclism: Criterium Dauphine (Franţa)

8-14 – Tenis: Turneele ATP de la ‘s-Hertogenbosch (Olanda) şi Stuttgart (Germania)

8-14 – Tenis: Turneele WTA de la Nottingham (Marea Britanie) şi ‘s-Hertogenbosch (Olanda)

10-11 – Nataţie: etapa a II-a de Mare Nostrum de la Barcelona (Spania)

11 – Atletism: Liga de Diamant, la Oslo (Norvegia)

11-14 – Auto: Raliul Sardiniei, în Italia

11 iunie – 4 iulie – Fotbal: Copa America, în Chile

11-28 – Baschet: Campionatele Europene feminine, în România şi Ungaria

12-14 – Fotbal: meciuri în preliminariile Campionatului European din 2016

12-28 – Atletism: Jocurile europene, la Baku (Azerbaidjan)

13 – Atletism: Liga de Diamant, la New York (SUA)

13-14 – Nataţie: etapa a III-a de Mare Nostrum, la Monaco

14 – Atletism: World Challenge, la Rabat (Maroc)

14 – Moto: Marele Premiu al Catalunyei, la Montmelo (Spania)

15-21 – Tenis: Turneul ATP de la Queen’s (Marea Britanie)

15-21 – Tenis: Turneul WTA de la Birmingham (Marea Britanie)

17-30 – Fotbal: Campionatul European de tineret, în Cehia

18-21 – Nataţie: Marele Premiu al Sua, la Santa Clara (SUA)

20-21 – Atletism: Campionatele Europene pe echipe, la Şeboksari (Rusia)

21 – F1: Marele Premiu al Austriei, la Spielberg

22-28 – Tenis: Turneul ATP de la Nottingham (Marea Britanie)

22-28 – Tenis: Turneul WTA de la Eastbourne (Marea Britanie)

27 – Moto: Marele Premiu al Olandei, la Assen

29 iunie – 12 iulie – Tenis: Turneul de Grand Slam de la Wimbledon.

Iulie

2-5 – Auto: Raliul Poloniei

4 – Atletism: Liga de Diamant, la Paris

4-26 – Ciclism: Turul Franţei

5 – F1: Marele Premiu al Marii Britanii, la Silverstone

9 – Atletism: Liga de Diamant, la Lausanne (Elveţia)

9-12 – Atletism: Campionatele Europene de tineret, la Tallinn (Estonia)

10-26 – Jocurile PanAmericane, la Toronto (Canada)

11 – Atletism: World Challenge, la Madrid (Spania)

12 – Moto: Marele Premiu al Germaniei, la Sachsenring

13-19 – Scrimă: Campionatele Mondiale, la Moscova (Rusia)

13-19 – Tenis: Turneul ATP de la Newport (SUA)

13-19 – Tenis: Turneele WTA de la Bastad (Suedia) şi Bucureşti (România)

14-19 – Volei: Final Six al Ligii mondiale, la Rio de Janeiro (Brazilia)

17 – Atletism: Liga de Diamant, la Monaco

17-19 – Tennis: sferturile de finală ale Cupei Davis

18 iulie – 1 august – Tir: Campionatele Europene la 25 m, 50 m, 300 m şi ball-trap, la Maribor (Slovenia)

19 – F1: Marele Premiu al Germaniei, la Nurburgring

20-26 – Tenis: Turneele ATP de la Bastad (Suedia), Umag (Croaţia) şi Bogota (Columbia)

20-26 – Tenis: Turneele WTA de la Istanbul (Turcia) şi Bad Gastein (Austria)

22-26 – Volei: Final Six al Ligii Mondiale, la Omaha (SUA)

24-25 – Atletism: Liga de diamant, la Londra

24 iulie – 9 august – Nataţie: Campionatele Mondiale, la Kazan (Rusia)

25 – Fotbal: tragerea la sorţi a grupelor din preliminariile Cupei Mondiale din 2018, la Sankt Petersburg (Rusia)

26 – F1: Marele Premiu al Ungariei, la Budapesta

26 iulie – 2 august – Tir cu arcul: Campionatele Mondiale în aer liber, la Copenhaga (Danemarca)

27 iulie – 2 august – Tenis: Turneele ATP de la Atlanta (SUA), Hamburg (Germania) şi Gstaad (Elveţia)

27 iulie – 2 august – Tenis: Turneele WTA de la Baku (Azerbaidjan) şi Florianopolis (Brazilia)

30 – Atletism: Liga de Diamant, la Stockholm (Suedia)

30 iulie – 2 august – Auto: Raliul Finlandei

31 iulie – 3 august – CIO: al 128-lea congres şi alegerea oraşului gazdă pentru Jocurile Olimpice de iarnă din 2022, la Kuala Lumpur (Malaysia)

August

1 – Ciclism: Clasica San Sebastian (Spania)

2 – Fotbal: Trofeul campionilor, la Montreal (Canada)

3-9 – Tenis: Turneele ATP de la Kitzbuhel (Austria) şi Washington (SUA)

3-9 – Tenis: Turneele WTA de la Stanford şi Washington (ambele SUA)

4-8 – Ciclism: Turul Burgosului (Spania)

9 – Atletism: World Challenge, la Belem (Brazilia)

9 – Moto: Marele Premiu de la Indianapolis (SUA)

10-16 – Tenis: Turneele ATP şi WTA de la Montreal (Canada)

14-17 – Fotbal: prima etapă a campionatului Germaniei, sezonul 2015-2016

16 – Moto: Marele Premiu al Cehiei, la Brno

17-23 – Pentatlon modern: Campionatele Europene, la Bath (Marea Britanie)

17-23 – Tennis: Turneele ATP şi WTA de la Cincinnati (SUA)

18-20 – Atletism: Congresul Federaţiei Internaţionale şi alegerea preşedintelui

19-23 – Kayac-canoe în linie: Campionatele Mondiale, la Milano (Italia)

20-23 – Auto: Raliul Germaniei

21-30 – Hochei pe iarbă: Campionatele Europene, la Londra

22-30 – Atletism: Campionatele Mondiale, la Beijing (China)

22 august – 6 septembrie – Volei: Cupa Mondială feminină, în Japonia

22 august – 13 septembrie – Ciclism: Turul Spaniei

23 – F1: Marele Premiu al Belgiei, la Spa-Francorchamps

23-29 – Tenis: Turneul WTA de la New Haven (SUA)

24-30 – Tenis: Turneul ATP de la Winston Salem (SUA)

25-30 – Judo: Campionatele Mondiale, la Astana (Kazahstan)

30 – Moto: Marele Premiu al Marii Britanii, la Donington

30 august – 6 septembrie – Canotaj: Campionatele Mondiale, la Aiguebelette (Franţa)

31 august – 13 septembrie – Tenis: Turneul de Grand Slam US Open

Septembrie

2-8 – Tenis: Turneul WTA de la Pattaya (Thailanda)

3 – Atletism: prima finală a Ligii de Diamant, la Zurich (Elveţia)

3-8 – Fotbal: meciuri în preliminariile Campionatului European din 2016

5-20 – Baschet: Campionatul European masculin, în Germania, Croaţia, Franţa şi Letonia

5 – Ciclism: Campionatele Mondiale de cross-country, la Vallnord (Andorra)

6 – Atletism: World Challenge, la Berlin (Germania)

6 – F1: Marele Premiu al Italiei, la Monza

6-13 – Ciclism: Turul Marii Britanii

7-13 – Gimnastică ritmică şi sportivă: Campionatele Mondiale, la Stuttgart (Germania)

7-13 – Lupte: Campionatele Mondiale, la Las Vegas (SUA)

8 – Atletism: World Challenge, la Zagreb (Croaţia)

8-23 – Volei: Cupa Mondială masculină, în Japonia

10-13 – Auto: Raliul Australiei

11 – Atletism: a doua finală a Ligii de Diamant, la Bruxelles (Belgia)

13 – Atletism: World Challenge, la Rieti (Italia)

13 – Moto: Marele Premiu al statului San Marino, la Misano

14-20 – Tenis: Turneele WTA de la Quebec (Canada), Osaka (Japonia)

16-23 – Taekwondo: Campionatele Mondiale, la Celiabinsk (Rusia)

18-20 – Tenis: semifinalele Cupei Davis

18 septembrie – 31 octombrie – Rugby: Campionatul Mondial

19-20 – Triatlon: finala Campionatului Mondial, la Chicago (SUA)

19-27 – Ciclism: Campionatele Mondiale pe velodrom, la Richmond (SUA)

20 – F1: Marele Premiu al statului Singapore, la Marina Bay

21-27 – Tenis: Turneul ATP de la Metz (Franţa)

21-27 – Tenis: Turneele WTA de la Guangzhou (China), Seul (Coreea de Sud) şi Tokyo (Japonia)

26 septembrie – 4 octombrie – Volei: Campionatele Europene feminine, în Belgia şi Olanda

27 – Atletism: Maratonul de la Berlin (Germania)

27 – Ciclism: Campionatele Mondiale pe şosea, la Richmond (SUA)

27 – F1: Marele Premiu al Japoniei, la Suzuka

27 – Moto: Marele Premiu al Aragonului, la Alcaniz (Spania)

28 septembrie – 4 octombrie – Tenis: Turneele ATP de la Kuala Lumpur (Malaysia) şi Shenzen (China)

28 septembrie – 4 octombrie – Tenis: Turneele WTA de la Wuhan (China) şi Taşkent (Uzbekistan)

29-30 – Nataţie: Cupa Mondială, în Hong Kong

Octombrie

1-4 – Auto: Raliul Alsaciei (Franţa)

4 – Ciclism: Turul Lombardiei (Italia)

4-5 – Nataţie: Cupa Mondială, la Moscova (Rusia)

5-11 – Tenis: Turneele ATP şi WTA de la Beijing (China) şi Turneul ATP de la Tokyo (Japonia)

8-13 – Fotbal: meciuri în preliminariile Campionatului European din 2016

9-18 – Volei: Campionatul European masculin, în Bulgaria şi Italia

11 – Atletism: Maratonul de la Chicago (SUA)

11 – F1: Marele Premiu al Rusiei, la Soci

11 – Moto: Marele Premiu al Japoniei, la Motegi

12-18 – Tenis: Turneul ATP de la Shanghai (China)

12-18 – Tenis: Turneele WTA de la Hong Kong, Tianjin (China) şi Linz (Austria)

17-18 – Tir cu arcul: finala Cupei Mondiale, la Ciudad de Mexico (Mexic)

17-19 – Nataţie: Reuniunea de la Compiegne (Franţa)

18 – Moto: Marele Premiu al Australiei, la Phillip Island

19-25 – Tenis: Turneele ATP de la Moscova (Rusia), Stockholm (Suedia) şi Viena (Austria)

19-25 – Tenis: Turneele WTA de la Moscova (Rusia) şi Luxemburg

22-25 – Auto: Raliul Catalunyiei (Spania)

23 octombrie – 1 noiembrie – Gimnastică: Campionatele Mondiale, la Glasgow (Scoţia)

24-25 – Nataţie: Cupa Mondială, la Beijing (China)

24 octombrie – 1 noiembrie – Tenis: Turneul ATP de la Valencia (Spania)

25 – F1: Marele Premiu al SUA, la Austin

25 – Moto: Marele Premiu al Malaysiei, la Sepang

26 octombrie – 1 noiembrie – Tenis: Mastersul WTA, la Singapore

26 octombrie – 1 noiembrie – Tenis: Turneele ATP de la Valencia (Spania) şi Basel (Elveţia)

28-29 – Nataţie: Cupa Mondială, la Tokyo (Japonia)

Noiembrie

1 – Atletism: Maratonul de la New York (SUA)

1 – F1: Marele Premiu al Mexicului, la Ciudad de Mexico

1-2 – Nataţie: Cupa Mondială, la Singapore

2-8 – Tenis: Turneul ATP de la Paris-Bercy (Franţa)

2-8 – Tenis: Mini-Mastersul WTA, la Zhuhai (China)

8 – Moto: Marele Premiu al Valenciei (Spania)

8 – Rugbi: Turneul de toamnă, Scoţia – Argentina, Ţara Galilor – Australia şi Irlanda – Africa de Sud

12-15 – Auto: Raliul Marii Britanii şi al Ţării Galilor

12-17 – Fotbal: meciuri de baraj pentru Campionatul European din 2016

14-15 – Tenis: finala Fed Cup

15 – Rugby: Turneul de toamnă, Scoţia – Noua Zeelandă, Ţara Galilor – Fidji

15 – F1: Marele Premiu al Braziliei, la Sao Paulo

15-22 – Tenis: Mastersul ATP, la Londra

16 – Rugby: Turneul de toamnă, Irlanda – Georgia

20-29 – Haltere: Campionatele Mondiale, la Houston (SUA)

22 – Turneul de toamnă: Scoţia – Tonga, Ţara Galilor – Noua Zeelandă, Irlanda – Australia

27-29 – Tenis: finala Cupei Davis

29 – F1: Marele Premiu al emiratului Abu Dhabi, la Yas Marina

29 – Rugby: Turneul de toamnă, Ţara Galilor – Africa de Sud

Decembrie

5-20 – Handbal: Campionatul Mondial feminin, în Danemarca

12 – Fotbal: tragerea la sorţi a grupelor Campionatului European din 2016, la Paris

13 – Atletism: Campionatele Europene de cros, în Franţa.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here