Veşti bune de la APIA pentru fermieri în privinţa avansului la cererile de plată/Situaţia în Olt

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că suma totală autorizată la plată până la data prezentei, reprezentând avans aferent Campaniei 2017, este de 902,17 milioane euro pentru un număr de 735.091 fermieri care au depus Cerere unică de plată, reprezentând 88,8% din numărul de fermieri eligibili la plata pentru avans pentru Campania 2017.

La nivelul Oltului, dintre cele peste 31.000 de cereri rămase în atenţie după ce au fost eliminate solicitările neeligibile, aproape 28.000 au fost autorizate la plată.

In tabelul urmator prezentam Situația fermierilor autorizați la plată, pe județe, cu precizarea că fermierii eligibili pentru avans ce nu au fost autorizați până la această dată, respectiv 92.852 fermieri, vor fi autorizați la plată în perioada următoare.

Centrul Judetean APIANumar cereri depuse in campania 2017Numar cereri neeligibileNumar cereri doar zootehnie ce nu se platesc la avansNumar cereri
(din care au fost excluse cererile neeligibile si cele de zootehnie)
Numar cereri autorizateProcent cereri autorizate/cereri din care au fost excluse cererile neeligibile si cele de zootehnie (%)
Alba23,03046497621,59018,57686.0%
Arges23,082153147521,45420,56795.9%
Arad21,593160111520,31818,63491.7%
Bucuresti68120066157887.4%
Bacau19,229131113017,96817,15395.5%
Bihor37,428615171335,10030,00885.5%
Bistrita31,67037276030,53825,81084.5%
Braila14,27729135812,89011,99093.0%
Botosani35,214300239632,51827,88185.7%
Brasov16,07373142914,57112,87488.4%
Buzau20,153141164418,36817,64896.1%
Cluj30,98760888629,49325,45886.3%
Calarasi6,682206905,9725,94399.5%
Caras19,44037932318,73816,45687.8%
Constanta10,952519149,9878,95389.6%
Covasna13,0219689912,02610,73989.3%
Dambovita24,60761483023,16320,07586.7%
Dolj38,118634162535,85931,49987.8%
Gorj18,509864203815,60713,20584.6%
Galati19,69526788918,53917,14592.5%
Giurgiu12,95529236812,29510,57486.0%
Hunedoara18,00928631517,40814,43182.9%
Harghita26,52041798825,11520,72582.5%
Ilfov2,457352392,1832,00291.7%
Ialomita9,707364699,2028,55392.9%
Iasi24,049196167922,17419,55088.2%
Mehedinti22,66824599621,42719,03688.8%
Maramures34,875313154133,02128,38486.0%
Mures26,022359117124,49220,79084.9%
Neamt25,981297237323,31122,10794.8%
Olt32,47255687131,04527,93890.0%
Prahova10,60710110559,4518,51290.1%
Sibiu14,206132110112,97311,40787.9%
Salaj22,913390114121,38217,95284.0%
Satu Mare18,82012359318,10416,26689.8%
Suceava48,425543198045,90241,62190.7%
Tulcea9,976488239,1058,02888.2%
Timis18,4158752817,80016,33691.8%
Teleorman18,191107145916,62515,20091.4%
Valcea19,710310169217,70816,74694.6%
Vrancea22,585175102421,38619,29890.2%
Vaslui21,860168121820,47418,44390.1%
Total885,86411,20746,714827,943735,09188.8%

 

In conformitate cu prevederile legislatiei in vigoare, platile in avans se acorda in perioada 16 octombrie – 30 noiembrie 2017.

Mentionam faptul ca in conformitate cu art.75, alin. 1 din   Regulamentul (UE) nr. 1306/2013 al  Parlamentului European si al Consiliului din 17 decembrie 2013 privind finanțarea, gestionarea și monitorizarea politicii agricole comune și de abrogare a Regulamentelor (CEE) nr. 352/78, (CE) nr. 165/94, (CE) nr. 2799/98, (CE) nr. 814/2000, (CE) nr. 1290/2005 și (CE) nr. 485/2008 ale Consiliului, platile din cadrul schemelor de sprijin se fac in perioada 1 decembrie – 30 iunie a anului calendaristic urmator.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here