Elevii și sportivii premiați de Primăria Slatina la Gala Laureaților își pot ridica banii

Elevii, profesorii, sportivii și antrenorii premiați la ediția I a Galei Laureaților din cadrul ”Zilelor Slatinei 2017” se pot prezenta la sediul Direcției Economice a Primăriei Slatina de pe strada Toamnei, între orele 08.00-16.45) pentru a intra în posesia premiilor bănești conferite la manifestarea derulată în perioada 20-24 ianuarie.

Anunțul a fost făcut de reprezentanții primăriei. Persoanele în cauză vor avea asupra lor un act de identitate sau certificatul de naștere.

PLATA efectivă se va face corespunzător calendarului de mai jos:

• marți 7 feb.: Colegiul Național ”Ion Minulescu”; Colegiul Național ”Nicolae Titulescu”; Școala generală ”Eugen Ionescu”; Școala generală ”George Poboran; Palatul Copiilor ”Adrian Băran”; Colegiul Național ”Petre S. Aurelian”

• miercuri 8 feb: Colegiul Național ”Radu Greceanu”; Școala generală nr. 1; Școala generală nr. 3; Școala generală ”Vlaicu Vodă”; Școala generală ”Constantin Brâncoveanu”; Școala generală ”Ștefan Protopopescu”; Școala generală ”Nicolae Iorga”; Colegiul Tehnic ”Alexe Marin”

• joi 9 feb.: Liceul cu Program Sportiv; Colegiul Agricol ”Carol I”; Colegiul Tehnic Metalurgic; Clubul Sportiv Municipal;  Clubul Școlar Sportiv; ACS Athletic Slatina; ACS Bu-Do Karate; CS Aluminiu Alro Slatina; ACS Box Comtech; CS Oltenia Taekwondo; CS Box Club Artrom; CS Koryo Taekwondo Club; CS Marea Generație Viitoare; ACS Scorpion Karate Do.
.
Persoanele care nu se vor putea prezenta în zilele repartizate sunt așteptate să intre în posesia banilor până marți, 14 februarie.




Bani în plus pentru primăriile din Olt de la bugetul statului

Deputatul de Olt Marius Iancu anunță că în Comisia comună Buget – Finanțe a fost votat un amendament al PSD la Legea Bugetului pe 2017 privind suplimentarea sumelor din cota defalcata de TVA cu 41 de milioane de lei, bani cu care vor fi suplimentate și bugetele primăriilor din Olt.

„Am votat în Comisia comună Buget – Finanțe amendamentul PSD la Legea Bugetului pe 2017 privind suplimentarea sumelor din cota defalcata de TVA cu 41 de milioane de lei și repartizarea acestora conform formulei Ministerului Finanțelor, astfel încât fiecare unitate administrativ teritorială să primească bani în plus. Suplimentarea înseamnă o creștere cu 10% mai mult față de alocarea inițială pentru că noi vrem ca fiecare comunitate locală să aibă posibilitatea să se dezvolte”, a arătat Marius Iancu.

Inițial, Oltului i s-a alocat peste 377 milioane de lei pentru finanțarea cheltuielilor orașelor și municipiilor, peste 63 de milioane de lei pentru echilibrarea bugetelor locale și peste 10 milioane de lei pentru drumurile județene și comunale.

Legea Bugetului pentru anul 2017 a fost votată, duminică, în Comisia comună Buget – Finanțe, urmând ca luni să intre în dezbaterile plenului reunit al Camerei Deputaților și Senatului, astfel încât cel mai târziu miercuri să plece spre Palatul Cotroceni pentru promulgare.

Bugetul este construit pe o creştere a Produsului Intern Brut de 5,2%, cu un deficit fiscal de 3%.




Se știe cât va primi fiecare localitate din Olt din TVA și impozitul pe venit în 2017

Consiliul Județean Olt s-a întrunit, joi, în ședință ordinară pentru adoptarea unui proiect de hotărâre privind  repartizarea pe unităţi administrativ-teritoriale a limitelor pentru sumele defalcate din TVA pentru echilibrarea bugetelor locale şi pentru sumele din cota de 18,5% din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale. Același proiect de act normativ prevede și estimările la acest capitol pe anii 2018 – 2020.

„Se aprobă repartizarea pe unităţi administrativ-teritoriale a limitelor pentru sumele defalcate din TVA pentru echilibrarea bugetelor locale şi pentru sumele din cota de 18,5% din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetelor locale, pentru achitarea arieratelor provenite din neplata cheltuielilor de funcționare si/sau capital, in ordinea cronologică a vechimii arieratelor, pentru susţinerea programelor de dezvoltare locală şi pentru susţinerea proiectelor de infrastructură care necesită cofinanţare locală pe anul 2017 şi estimările pe anii 2018-2020”, se arată în proiectul de hotărâre aprobat joi de aleșii Oltului.

OLT-ALERT prezintă anexele actului normativ cu cifrele pe fiecare localitate în parte:




Primăria Slatina distribuie ajutoarele alimentare de la Uniunea Europeană și sâmbătă

Primăria municipiului Slatina anunță prelungirea și pentru ziua de sâmbătă – 28 ianuarie (între orele 08.00 – 14.00) a programului de distribuire a pachetelor cu alimente către beneficiarii Programului operațional ”Ajutorarea persoanelor defavorizate”.

Astfel, toate persoanele ce au fost trecute pe listele inițiale – fie că au ridicat sau nu cutiile cu alimente în cadrul etapelor anterioare de distribuire -, sunt așteptate să se prezinte pentru a intra în posesia a 2 (două) cutii cu produse alimentare (8,8 kg/cutie) la cantina Colegiului Tehnic ”Ion Mincu” de pe strada Drăgănești, nr. 25 (vizavi de Cimitirul Eroilor).
.
Programul orar de distribuire va continua și săptămâna viitoare, respectiv luni și marți 30-31 ianuarie, între orele 08.00 – 16.00. Documentele justificative de apartenență la grupurile-țintă ce vor fi solicitate la înmânarea pachetelor au rămas aceleași ca la etapele anterioare de distribuire a alimentelor, cu precizarea că acestea trebuie să fie valabile la data derulării acțiunii.
Distribuirea alimentelor se va face în ordinea prezentării beneficiarilor la centrul de distribuție, până la epuizarea stocului existent.
Categoriile de beneficiari au rămas aceleași, respectiv:
— familiile beneficiare de ajutor social;
— familiile beneficiare de alocaţie pentru susţinerea familiei;
— şomerii cu indemnizaţie lunară cel mult egală cu 450 lei;
— şomerii neindemnizați;
— alte persoane care au un venit pe membru de familie cel mult egal cu 450 lei/lună, nu sunt incluse în categoriile enumerate și care sunt în evidența Direcției Protecție și Asistență Socială (ex. – beneficiarii gratuității la consumul a 5 m.c. apă/lună);
— toate categoriile de pensionarii ale căror drepturi, obţinute din pensie sau, după caz, din pensii cumulate, sunt de până la 450 lei/lună inclusiv;
— persoanele cu handicap grav şi accentuat – adulţi şi copii, care nu beneficiază de îngrijire în servicii sociale în regim rezidenţial, publice sau private.
Conținutul unei cutii cu alimente constă în următoarele produse:
1. Faină albă de grâu …………………………. 1 kg.
2. Mălai …………………………………………… 2 kg.
3. Paste făinoase ……………………………… 400 g.
4. Ulei …………………………………………….. 2 litri
5. Zahăr ………………………………………….. 1 kg.
6. Conserva carne de vita ………………….. 1 cutie/300 g.
7. Conserva pateu de ficat de porc …….. 1 cutie/200 g.
8. Orez ……………………………………………. 1 kg.
9. Conserva de pasta de tomate ………… 1 cutie/400 g.
10. Fasole boabe ……………………………… 1 pungă/500 g.

De precizat faptul că, pentru persoanele netransportabile, Direcția Protecție și Asistență Socială Slatina va asigura livrarea pachetelor cu alimente la domiciliul acestora, la sesizarea unui membru al familiei sau a unei terțe persoane, la numerele de telefon – 0249/418.663, 0249/418.660.




VIDEO/Primăria Slatina dărâmă mega-afacerea pe care Vâlcov a pus-o la cale cu Rupiah

Celebrul contract prin care în urmă cu şapte Primăria Slatina concesiona unei asocieri de trei firmei, condusă de SC Rupiah SA, serviciul public de administrare a domeniului public şi privat, respectiv întreţinerea, dezvoltarea şi amenajarea parcurilor, a spaţiilor verzi, a locurilor de joacă şi a fântânilor arteziene din municipiul-reşedinţă de judeţ, va înceta prin cu acordul părţilor. 

Consiliul Local Slatina a aprobat, în acest sens, în şedinţa ordinară de joi, un proiect de hotărâre care prevede contractul de concesiune nr. 11272/25.08.2010 va înceta să mai producă efecte.

Citeşte şi S-a bătut cu pumnul în masa prefectului de Olt: Să se pună capăt FRAUDEI

„Începând cu data adoptării prezentei hotărâri încetează contractul de concesiune nr. 11272/25.08.2010 privind concesionarea serviciului public de administrare a domeniului public şi privat având ca obiect întreţinerea, dezvoltarea şi amenajarea parcurilor, a spaţiilor verzi, a locurilor de joacă şi a fântânilor arteziene din municipiul Slatina, cu acordul părţilor”, se arată în proiectul de hotărâre citat.

Citeşte şi Scandal în Consiliul Local Slatina pe reorganizarea reţelei şcolare

În termen de 15 zile de la data adoptării acestei hotărâri, SC Rupiah SRL are obligaţia de a proceda la predarea-primirea tuturor bunurilor de retur şi a investiţiilor realizate, prin grija şi pe cheltuiala sa, în conformitate cu prevederile contractului de concesiune.

„Se împuterniceşte Primarul Municipiului Slatina să semneze actul de încetare a contractului prin acordul părtilor, precum şi procesul verbal de predare – primire a bunurilor de retur şi a investiţiilor realizate în baza contractului de concesiune”, se mai arată în actul normativ adoptat joi.

Citeşte şi Oltul are peste 100.000 persoane fără asigurare medicală. Prefectul: Foarte multe

De întreţinerea, dezvoltarea şi amenajarea parcurilor, a spaţiilor verzi, a locurilor de joacă şi a fântânilor arteziene se va ocupa o firmă ce urmează să fie înfiinţată de consiliul local.

Citeşte şi CJ Olt vrea să reabiliteze fostele centre de plasament din judeţ cu fonduri europene

„Se va ocupa societate înfiinţată de consiliul local, la care consiliul local va fi majoritar şi care va avea, prin delegare directă, acest serviciu de spaţii verzi. Noua societate va prelua şi personalul care acum lucrează la Rupiah. După ce se va semna încheierea efectivă a contractului, în baza hotărârii de consiliu local, asocierea de firme Rupiah, Hiwaters şi Fraicon va trebui să predea bunurile de retur stipulate în contractul de concesiune încheiat în 2010. Fundamentul este că se va face o economie destul de mare la bugetul local. Având în vedere că vom prelua personalul, vom investi doar în nişte echipamente care ulterior sunt amortizate, efectiv banii rămân la noi”, a declarat unul dinrte cei doi viceprimari ai municipiului, Claudiu Stăncioiu.

Anul trecut primăria a plătit către asocierea de firme conduse de Rupiah o valoare medie lunară de cinci miliarde de lei vechi.

Încetarea contractului are loc după ce, în septembrie 2016, el a fost modificat, valabilitatea documentului fiind redusă de la 30 de ani la 10 ani, astfel că SC Rupiah SA urma să se mai ocupe de întreţinerea spaţiilor verzi, a locurilor de joacă şi a artezienelor din Slatina doar patru ani.

Citeşte şi Vești PROASTE pentru șoferi: Măsura obligatorie intră în vigoare în câteva zile

Serviciul public de administrare a domeniului public şi privat din Slatina a fost concesionat, în 2010, pe o perioadă de 30 de ani, unei asocieri de trei firme Rupiah, Hiwaters şi Fraicon, Rupiah fiind liderul asocierii. Contractul a fost încheiat pentru suma de 800 de milioane de lei (aproape 200 de milioane de euro). În toţi aceşti ani, contractul a fost perceput de presă şi de populaţie ca o mega-afacere pusă la cale de primarul de atunci al Slatinei, Darius Vâlcov, în detrimentul municipiului şi în interesul unui grup restrâns condus de fostul edil.

Citeşte şi Se caută în Olt lucrători în agricultură pentru cules de mazăre în Danemarca




FOTO/VIDEO Scandal în Consiliul Local Slatina pe reorganizarea reţelei şcolare

Doi reprezentanţi ai Colegiului Economic „PS Aurelian” din Slatina au cerut socoteală consiliului local, în şedinţa de joi a legislativului, pentru faptul că municipalitatea a decis unirea juridică a acestei unităţi de învăţământ cu Colegiul Naţional Agricol „Carol I”, fără să fi informat cadrele didactice. Cei doi dascăli reclamă faptul că cele două colegii au profile total diferite. Consiliul Local a aprobat, joi, un proiect de hotărâre privind reorganizarea reţelei şcolare a unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat şi particular cu personalitate juridică şi a structurilor subordonate din municipiul Slatina pentru anul şcolar 2017-2018.

Citeşte şi Primăria Slatina dărâmă mega-afacerea pe care Vâlcov a pus-o la cale cu Rupiah

Este vorba de profesorii Denisa Maican (fost consilier local) şi de Ion Scorbureanu, care la finalul şedinţei ordinare a consiliului local de joi au intervenit, la punctul de interpelări de pe ordinea de zi, imputând consilierilor, în special celor din Comisia de învăţământ, că au luat o decizie peste capul corpului profesoral de la Colegiul Economic „PS Aurelian” în privinţa unirii juridice a celor două unităţi şcolare.

Citeşte şi S-a bătut cu pumnul în masa prefectului de Olt: Să se pună capăt FRAUDEI

„De ce nu am fost şi noi informaţi de această decizie înainte ca ea să fie luată?”, a întrebat Denisa Maican, arătând aleşilor locali că profilele celor două instituţii de învăţământ sunt total diferite.

Citeşte şi Oltul are peste 100.000 persoane fără asigurare medicală. Prefectul: Foarte multe

Preşedintele de şedinţă, Cristian Bircea, le-a explicat celor doi dascăli că cele două colegii îşi vor desfăşura activitatea separat şi că ele doar juridic vor forma un corp, Colegiul Economic „PS Aurelian” urmând să fie unitate bugetară.

Citeşte şi CJ Olt vrea să reabiliteze fostele centre de plasament din judeţ cu fonduri europene

Consiliul Local a aprobat, joi, un proiect de hotărâre privind reorganizarea reţelei şcolare a unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat şi particular cu personalitate juridică şi a structurilor subordonate din municipiul Slatina pentru anul şcolar 2017-2018.

Citeşte şi Vești PROASTE pentru șoferi: Măsura obligatorie intră în vigoare în câteva zile




VIDEO/CJ Olt vrea să reabiliteze fostele centre de plasament din judeţ cu fonduri europene

Consiliul Judeţean (CJ) Olt intenţionează să reabiliteze, cu fonduri europene pentru servicii sociale, patru foste centre de plasament din judeţ aflate în administrarea Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului. Un asemenea deziderat ar fi însă posibil în măsura în care condiţiile prevăzute în ghidurile privind accesarea fondurilor europene ar fi modificate, întrucât aşa cum sunt ele elbaorate acum, descalifică centrele de plasament din judeţ.

Potrivit preşedintelui CJ Olt, Marius Oprescu, ghidurile lansate recent pentru accesarea fonduri europene pentru servicii sociale prevăd că numărul minim al beneficiarilor din centrele de plasament trebuie să fie de 200. Or, centrul cu cel mai mare număr de locuri din Olt cuprinde doar 100 de locuri.

„Încercăm să reabilităm aceste spaţii cu fonduri europene. Din păcate, din ce am văzut în ghidurile pentru serviciile sociale care au fost ridicate săptămâna trecută, nu arată foarte bine şi nu prea ne avantajează. În acest moment, suntem în consultarea lor şi cerem lămuriri de la autoritatea de management să vedem exact unde ne putem încadra cu aceste clădiri şi cu reabilitarea a ceea ce rămas din căsuţele şi căminele din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului. Este un ghid consultativ şi mai poate fi modificat. În urma lămuririlor venite de la cei care vor să acceseze, ghidurile mai pot suferi modificări. Ceea ce s-a pus pe site priveşte reabilitarea căminelor care depăşesc 200 de locuri. Noi, la nivelul judeţului Olt, n-am avut niciun cămin care să depăşească acest număr de locuri. Cel mai mare cămin al nostru este cel din Balş, care era prevăzut cu o sută de locuri şi pe care noi aveam în plan să-l reabilităm. În total, este vorba de patru locaţii din cadrul Direcţiei”, a declarat preşedintele Marius Oprescu.

Şeful CJ Olt a precizat că, dacă ghidurile vor rămâne neschimbate, caz în care fostele centre de plasament vor fi neeligibile, Consiliul Judeţean va aloca fonduri din bugetul propriu pentru reabilitare.

„Dacă ghidurile vor rămâne aşa, practic, nu vom putea să accesăm fonduri europene şi va trebui să le reabilităm pe banii proprii ai Consiliului Judeţean Olt. Dacă vom vedea că nu ne încadrăm pentru reabilitarea pe fonduri europene, nu le putem lăsa aşa. Nu s-a intervenit, în această perioadă, tocmai pentru că am gândit că putem să accesăm fonduri europene. Ne vom organiza şi aceste sedii vor fi reabilitate pe banii CJ”, a mai afirmat Oprescu.




FOTO Primaria Slatina a premiat cei mai buni elevi şi sportivi pe 2016/LISTA beneficiarilor

Elevii, sportivii, profesorii şi antrenorii slătineni care anul trecut au obţinut rezultate deosebite au fost premiaţi, vineri, de Primăria Slatina în cadrul primei ediţii a „Galei Laureaţilor”, care se desfăşoară, în cadrul Zilelor Slatinei, în perioada 20-24 ianuarie 2017.

Este vorba de aproximativ 1.000 de elevi, sportivi, profesori și antrenori din Slatina care, anul trecut, s-au distins prin rezultatele excepționale obținute la competițiile la care au participat.

Consiliul local și primăria au alocat 400.000 lei pentru organizarea manifestării şi pentru premierea elevilor, sportivilor, profesorilor şi antrenorilor. cu rezultate bune obținute la concursurile naționale și internaționale de anul trecut.

Diplomele au fost înmânate copiilor şi îndrumătorilor lor de consilierii locali și de cei doi viceprimari ai municipiului, Claudiu Stăncioiu și Gigi Ernes Vâlceleanu.

OLT-ALERT prezintă lista tuturor celor premiați:

 

  1. Bursa de merit ,,Eugen Ionescu” (100 euro) – se acordă elevilor de liceu şi şcoală generală, care au obţinut premii cel puţin la fazele naţionale ale olimpiadelor şcolare pe specialităţi

Şcoala Gimnazială Nr.3

  1. Stanciu Gabriel Ciprian – Medalie bronz Olimpiada Naţională de informatică

Şcoala Gimnazială Vlaicu Vodă

  1. Traşcă Andrei Sabin – Premiul Special la Concursul Naţional de Geografie

Şcoala Gimnazială Eugen Ionescu

  1. Dîrstaru Rebeca Cecilia Maria – Premiul Special la Olimpiada Naţionala de Limba şi Literatura Română
  1. Ţolu Diana – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Lingvistică, medalie de argint la Olimpiada Naţională de matematică
  1. Păunescu Bianca Andreea – Premiul Menţiune Specială Limba Franceză
  1. Ene Mihaela Francesca – Medalie de bronz Olimpiada Naţională de Matematică
  1. Ghencea Lavinia Gabriela – Premiul I la Olimpiada Naţională de cultură şi spiritualitate românească
  1. Popescu Adelina Maria – Premiul II la Concursul Made of Europe

Şcoala Gimnazială Constantin Brîncoveanu

  1. Lupu Roxana Maria – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Religie

Şcoala Gimnazială George Poboran

  1. Gîlcă Ionela Diana – Premiul III la Concursul Naţional de Geografie

Colegiul Naţional Agricol Carol I

  1. Petre Laurenţiu Nicuşor – Menţiune la Olimpiada Naţională de Agricultură

Colegiul Naţional Vocaţional Nicolae Titulescu

  1. Bibirică Marina Simina –Menţiune la Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar
  1. Neacşa Laura Georgiana – Premiul I la Olimpiada Animatorilor
  1. Avram Roxana Valentina – Premiul I la Olimpiada Animatorilor
  1. Constantin Alina Nicoleta – Premiul I la Olimpiada Animatorilor
  1. Epure Maria Alina –Menţiune Specială la Olimpiada Naţională de Limba Spaniolă
  1. Ştefu Teodora –Menţiune Concursul Transcuricular Ionel Teodoreanu
  1. Şerban Mihaela Octavia – Menţiune Concurs Naţional Memoria Holocaustului
  1. Parpală Alexandra – Menţiune la Olimpiada Naţională de Pedagogie şi Psihologie
  1. Lepădatu Flori Cătălina – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Pedagogie şi Psihologie
  1. Băieţică Janina Alina – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Pedagogie şi Psihologie
  1. Ivan Luana Maria – Menţiune la Olimpiada Naţională de Arte Vizuale şi Istoria Artelor
  1. Sandu Anastasia – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Religie
  1. Manolache Maria Cătălina – Premiul Special la Concursul Naţional de Geografie

Colegiul Naţional Ion Minulescu

  1. Preda Ana -Maria Lorena – Premiul I la Olimpiada de limba Germană
  1. Pătraşcu Cristina Gabriela – Premiul II la Olimpiada de limba Germană
  1. Marcu Diana Alexandra – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Religie
  1. Rizea Niţă Ioan Alexandru – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Limba Latină
  1. Crau Maria Alexandra – Menţiune la Olimpiada Naţională de Limbi Clasice
  1. Adam Maria Mădălina – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Limba Latină
  1. Popa Andrei Filip – Menţiune la Olimpiada Naţională de Matematică

–        Medalie de bronz la Olimpiada de Informatică

  1. Botan Elena Georgiana – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Geografie
  1. Ignat Andrei Horia – Medalie de bronz la Olimpiada de Fizică
  1. Dobriţa George Mădălin – Menţiune de Onoare la Olimpiada de Fizică

–        Medalie de argint la Olimpiada Naţională de matematică

  1. Chiriac Maria Andreea – Menţiune Specială Olimpiana Naţională de Chimie
  1. Dinu Corina Amalia – Menţiune Specială Olimpiana Naţională de Chimie
  1. Tănăsescu Scarlat Chris – Menţiune Specială Olimpiana Naţională de Chimie

Colegiul Naţional Radu Greceanu

  1. Ivan Ioana Miruna – Premiul I la Olimpiada Naţională de Limba Germană
  1. Diaconu Andreea Elena – Premiul III la Olimpiada Naţională de Limba Germană
  1. Oprea Marina – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Lingvistică
  1. Sfătosu Bianca Mili – Premiul Special la Olimpiada Naţională de Limba şi Literatura Română
  1. Bursa de merit ,,Ion Minulescu” (75 euro) – se acordă unui elev din fiecare liceu şi de şcoală generală din municipiul Slatina care a obţinut cea mai mare medie de absolvire a anului de învăţământ precedent

Şcoala Generală nr.1 –media 9.97

  1. Barbu m.Bianca Andreea – clasa a VIII-a
  1. Călin I. Niculina Camelia – clasa a VIII-a
  1. Mangâru A. Georgiana Maria – clasa aVI-a

Şcoala Gimnazială Ştefan Protopopescu – media 10

  1. Criveanu Andra Maria – clasa a V-a
  1. Gagiu Ştefania Elisa – clasa a V-a
  1. Georgescu Daria Ioana – clasa a V-a
  1. Voicu Raluca Maria – clasa a V-a
  1. Pătraşcu Gabriel Alexandru – clasa a V-a
  1. Udrea Andreea Maria – clasa aV-a
  1. Muntean Eugen – clasa aVI-a
  1. Radu Bianca Roberta Maria – clasa aVI-a
  1. Teleşpan Claudia Ioana – clasa aVI-a
  1. Voica Alina Maria – clasa aVI-a
  1. Pycher Mayer Ruxandra Theodora – clasa aVI-a
  1. Tihan Carla Iulia – clasa aVI-a
  1. Văduva Alexandru Marian – clasa aVII-a
  1. Bubatu Claudiu Mihai – clasa aVIII-a
  1. Cucu Andra Adelina- clasa aVIII-a
  1. Mereu Alexandru Ionuţ – clasa aVIII-a
  1. Pîrvu Elena Alina – clasa aVIII-a
  1. Truşcă Elena Adela – clasa aVIII-a
  1. Zavarache Bănică Ionuţ – clasa aVIII-a

Şcoala Gimnazială nr. 3 –media 10

  1. Aria Andreea Maria – clasa aV-a
  1. Bujgoi Mihnea Ionuţ – clasa aV-a
  1. Ionică Larisa Cristina – clasa aV-a
  1. Nuţă Daria Maria – clasa aV-a
  1. Manolea Cristian – clasa aV-a
  1. Vlăsceanu Marina – clasa aV-a
  1. Matei Elvis – clasa aV-a
  1. Nicolae Andreea Denisa – clasa aV-a
  1. Solniţaru Ana Maria – clasa aV-a
  1. Vlad Alexandru Mihai – clasa aV-a
  1. Mihai Laura Nicoleta – clasa aVI-a
  1. Văduva Leonard Mihail – clasa aVI-a
  1. Bărbuică Teodor Marius – clasa aVI-a
  1. Brînduşoiu Antonia – clasa aVI-a
  1. Ghidarcea Marius Darius – clasa aVI-a
  1. Pălăştea Ema Andreea – clasa aVI-a
  1. Corbeanu Andreea Denisa – clasa aVI-a
  1. Calu Cosmina – clasa aVI-a
  1. Rusu Gabriela Claudia – clasa aVI-a
  1. Niculae Alexandru Mihai – clasa aVI-a
  1. Bolboaşă Maria Izabela – clasa aVII-a
  1. Ilie Camelia Cristina – clasa aVII-a
  1. Perşinaru Andreea Denisa – clasa aVII-a
  1. Alexandrescu Marian Gabriel – clasa aVIII-a
  1. Cioară Antonia Laura – clasa aVIII-a
  1. Duică Julia Maria – clasa aVIII-a
  1. Trăistaru Alexandra Cosmina – clasa aVIII-a
  1. Geamănu Mihaela Alina – clasa aVIII-a
  1. Stanciu Gabriel Ciprian – clasa aVIII-a
  1. Stanciu Raluca Teodora – clasa aVIII-a

Şcoala Gimnazială Nicolae Iorga – media 10

  1. Diaconescu Ştefania Clara – clasa aV-a
  1. Dulea Andrei Rareş – clasa aV-a
  1. Grigore Andreea Graţiela – clasa aV-a
  1. Luţă Elena Cosmina – clasa aV-a
  1. Maican Giulia Andreea Liliana – clasa aV-a
  1. Matei Maria Teodora – clasa aV-a
  1. Nica Alexandra Izolda – clasa aV-a
  1. Nicolae Robert Gabriel – clasa aV-a
  1. Titoveanu Ianna Dorina – clasa aV-a
  1. Tudor Diana Cristina – clasa aV-a
  1. Urziceanu David – clasa aV-a
  1. Achimescu G. Bianca – clasa aVI-a
  1. Savu Andrei Silviu – clasa aVI-a
  1. Ştefan Alexandru Constantin – clasa aVI-a
  1. Vasile Laurenţiu Gabriel – clasa aVI-a
  1. Velicea Bianca Andreea – clasa aVI-a
  1. Dinu Cătălina Georgiana – clasa aVI-a
  1. Frăţilă Catalaina – clasa aVI-a
  1. Nicu Antonia Maria – clasa aVI-a
  1. Kiss Drăghici Daria Adriana – clasa aVII-a
  1. Panait Costinel Paul – clasa aVII-a
  1. Oroboacă Noemi Maria – clasa aVII-a
  1. Vizireanu Oana – clasa aVII-a
  1. Delureanu Emil Auraş – clasa aVIII-a
  1. Dobeanu Irina Nicoleta – clasa aVIII-a
  1. Filip Vlad Florin – clasa aVIII-a
  1. Petre Alina Elena – clasa aVIII-a
  1. Bezna Elena Georgiana – clasa aVIII-a
  1. Urziceanu Irina – clasa aVIII-a

Şcoala Gimnazială Vlaicu Vodă –media 10

  1. Brînzan Florentina Dariana – clasa aV-a
  1. Cioc Alexandru Marian – clasa aV-a
  1. Costaş Teodora Bianca – clasa aV-a
  1. Din Cosmin Adrian – clasa aV-a
  1. Bujgoi George Emil – clasa aV-a
  1. Negrilă Claudia Elena – clasa aV-a
  1. Niţă Alexandra Ioana – clasa aV-a
  1. Scorbureanu Luiza Teodora – clasa aV-a
  1. Stroiuleasa Ştefan Dumitru – clasa aV-a
  1. Şerban Robert Gabriel – clasa aV-a
  1. Trăznea Andreea Teodora – clasa aV-a
  1. Dănciulescu Ciprian Mihai – clasa aV-a
  1. Enache Alexia Maria – clasa aV-a
  1. Arici Cristina Ştefania – clasa aV-a
  1. Bobeică Ana Maria – clasa aVI-a
  1. Andronescu Catrinel – clasa aVII-a
  1. Ciobanu Cristiana – clasa aVII-a
  1. Ghiocanu Maria Bianca – clasa aVII-a
  1. Traşcă Andrei Sabin – clasa aVII-a
  1. Tufa Maria Claudia – clasa aVII-a
  1. Guţică Florescu Maria Teodora – clasa aVII-a
  1. Pană Denisa Ana Maria – clasa aVII-a
  1. Niţă Denis Andrei – clasa aVII-a
  1. Bondoc Daniela Rebeca – clasa aVII-a
  1. Dună Vlad Dragoş – clasa aVIII-a
  1. Mateiu Alexandru Mihai – clasa aVIII-a
  1. Popescu Diana Ana Maria – clasa aVIII-a
  1. Rogojinaru Ioana Raluca – clasa aVIII-a
  1. Necula Mădălina Andreea – clasa aVIII-a
  1. Paraschiv Alexandra Mihai – clasa aVIII-a
  1. Vărzaru Ionuţ Alexandru – clasa aVIII-a
  1. Antonescu Maria Cristina – clasa aVIII-a

Şcoala Gimnazială Eugen Ionescu – media 10

  1. Gogolan Raluca Maria – clasa aV-a
  1. Monete Cristina Mihaela – clasa aV-a
  1. Rusu Bianca Mihaela – clasa aV-a
  1. Cîmpeanu Vlad Mihai – clasa aV-a
  1. Comănescu Ştefan – clasa aV-a
  1. Feraru Ştefan Lucian – clasa aV-a
  1. Moţoc Ştefania – clasa aV-a
  1. Pătran Eduard Ştefan – clasa aV-a
  1. Selea Rareş Mihai – clasa aV-a
  1. Stancu Mihai Alexandru – clasa aV-a
  1. Şugubeţu Adriana – clasa aV-a
  1. Iova Bianca Maria – clasa aV-a
  1. Moraru Andra – clasa aV-a
  1. Oprea George Andrei – clasa aV-a
  1. Rada Andrei Daniel – clasa aV-a
  1. Cojocaru Iulia Alexandra – clasa aVI-a
  1. Cruceru Robert Florin – clasa aVI-a
  1. Feteleanu Ana Alexia – clasa aVI-a
  1. Gioarsă Ioana Alexandra – clasa aVI-a
  1. Logofătu Gabriela Patricia – clasa aVI-a
  1. Polck Sabina Maria – clasa aVI-a
  1. Ţolu Diana – clasa aVI-a
  1. Velea Cătălina Ianna – clasa aVI-a
  1. Dobre Andreea Maria – clasa aVI-a
  1. Bălu Sandra – clasa aVI-a
  1. Coneschi Vlad Silviu – clasa aVI-a
  1. Gabor Ioana Andrea – clasa aVI-a
  1. Mărghianu Cristina Andreea – clasa aVI-a
  1. Simionescu Matei – clasa aVI-a
  1. Ştefanescu Anastasia – clasa aVI-a
  1. Tiţuleasa Georgiana Cristina – clasa aVI-a
  1. Constantinescu Liviu Gabriel – clasa aVII-a
  1. Dan Eliana – clasa aVII-a
  1. Dimulescu Ioana – clasa aVII-a
  1. Găneşanu Ionela – clasa aVII-a
  1. Sebeştean Andreea Maria – clasa aVII-a
  1. Tudosie Maria Andreea – clasa aVII-a
  1. Vădăstreanu Robert – clasa aVII-a
  1. Bănică Alexandru Marian – clasa aVII-a
  1. Caim Alexandru Gabriel – clasa aVII-a
  1. Călinescu Daniel Ionuţ – clasa aVII-a
  1. Moraru Adelin Dumitru – clasa aVII-a
  1. Motrun Florin Cristian – clasa aVII-a
  1. Păunescu Bianca Andreea – clasa aVII-a
  1. Constantinescu Maria Sabina – clasa aVIII-a
  1. Monete Andreea Maria – clasa aVIII-a
  1. Nicolae Paul Gabriel – clasa aVIII-a
  1. Panţucu Ştefan Alexandu – clasa aVIII-a
  1. Dîrstaru Rebeca Cecilia Maria – clasa aVIII-a
  1. Ene Mihaela Francesca – clasa aVIII-a
  1. Ion Iulia Bianca – clasa aVIII-a
  1. Matei Alexandra Gabriela – clasa aVIII-a
  1. Popescu Adelina Maria – clasa aVIII-a
  1. Rădoi Andreea – clasa aVIII-a
  1. Ştirbescu Andreea Cristina – clasa aVIII-a
  1. Vîrban Iulia Maria – clasa aVIII-a
  1. Vodiţă Andreea – clasa aVIII-a
  1. Cătănoiu Claudiu – clasa aVIII-a
  1. Cătănoiu Mihaela Simona – clasa aVIII-a
  1. Floriţa Violeta Alexandra – clasa aVIII-a
  1. Popescu Mihnea – clasa aVIII-a
  1. Stoica Anca Teodora – clasa aVIII-a
  1. Voica Georgiana – clasa aVIII-a

Şcoala Gimnazială Constantin Brîncoveanu – media 10

  1. Băcanu Elena Daria – clasa aV-a
  1. Dragomir Ana Maria Andreea – clasa aV-a
  1. Drăghici Daria Gabriela – clasa aV-a
  1. Nedelcu Andreea Nicoleta – clasa aV-a
  1. Preduţ Florina Cristina – clasa aV-a
  1. Vasilescu Alexandru Gabriel – clasa aV-a
  1. Versteeg Antonio Cristian – clasa aV-a
  1. Crăciunescu Alexandru Marius – clasa aVI-a
  1. Motroc Elisa Maria – clasa aVI-a
  1. Nica Mioara Raluca – clasa aVI-a
  1. Pietraru Iulia Cezara – clasa aVI-a
  1. Tomescu Costina Adina – clasa aVI-a
  1. Vladu Mario George – clasa aVI-a
  1. Ştefan Mihnea Cristian – clasa aVI-a
  1. Boca Radu Mihai – clasa aVII-a
  1. Călin Mihaela Adina – clasa aVII-a
  1. Dobre Cătălina Andreea – clasa aVII-a
  1. Relea Florin Andrei – clasa aVII-a
  1. Preduţ Nicoleta Cristina – clasa aVIII-a
  1. Stanca Mirei Andra – clasa aVIII-a
  1. Bădescu Adriana – clasa aVIII-a
  1. Triţescu Diana Maria – clasa aVIII-a

Şcoala Gimnazială George Poboran –media 10

  1. Chirea David Cristian – clasa aV-a
  1. Lemnaru Alina Camelia – clasa aVI-a
  1. Gîlcă Ionela Diana – clasa aVII-a
  1. Dumitrescu Ioana – clasa aVII-a
  1. Grosu Gabriela Cătălina – clasa aVII-a
  1. Cochinescu Ana Maria – clasa aVII-a
  1. Jianu Ionuţ Eugen – clasa aVII-a
  1. Voicu Cristina Tiana – clasa aVII-a
  1. Apagiu Andreea Florentina – clasa aVII-a
  1. Pisăru Ştefan Alin – clasa aVII-a
  1. Popescu Cristina Alexandra – clasa aVII-a
  1. Spiridon Octavian – clasa aVII-a
  1. Ciutac Darius Filip Constantin – clasa aVIII-a
  1. Boroi Claudia Florentina – clasa aVIII-a
  1. Rădoi Robert Georgian Florin – clasa aVIII-a
  1. Alexe Gabriela – clasa aVIII-a
  1. Anghel Ionela Carmen – clasa aVIII-a
  1. Vasile Ştefania Elena – clasa aVIII-a

Colegiu Naţional Agricol Carol I – media 9,84

  1. Petre Laurenţiu Nicuşor – Clasa a XII-a

Colegiul Tehnic Metalurgic – media 9,05

  1. Stănescu Denisa Anca Valentina – Clasa a XI-a

Colegiul Tehnic Alexe Marin – media 10

  1. Diaconu Adina Mihaela – clasa a X-a

Colegiul Economic P.S.Aurelian – media 10

  1. Duţă Roxana – clasa a XI-a

Liceul cu Program Sportiv – media 10

  1. Ioan Dan Gabriel – clasa aV-a
  1. Popescu – Ciobanu Andrei Ştefănuţ – clasa aV-a
  1. Butoi Alexandra Andreea – clasa aV-a
  1. Ispas Raluca Sînziana – clasa aV-a
  1. Popa Maria Irina – clasa aV-a
  1. Predescu Creola Andreea – clasa aV-a
  1. Vălu Andrei Florin – clasa aV-a
  1. Dobroiu Alexandru Ionuţ – clasa aVI-a
  1. Militaru Alexandru Valentin – clasa aVI-a
  1. Matei Mirel Ionuţ – clasa aVI-a
  1. Amza Cristina Alexandra – clasa aVII-a
  1. Bărbulescu Ilinca Miruna – clasa aVII-a
  1. Mirea Alexandru Virgil – clasa aVII-a
  1. Mladin Raisa Maria – clasa aVII-a
  1. Buligeoiu Victoria – clasa aVII-a
  1. Radu Florentina Diana – clasa aVII-a
  1. Ţucu Oana Dorina – clasa aVII-a
  1. Dicu Andrei Ştefan – clasa aVIII-a
  1. Gheorghişor Ileana Teodora – clasa aVIII-a
  1. Laufer Alexandra Andreea – clasa aVIII-a
  1. Tănasie Pătruţ Maria Adriana – clasa aVIII-a
  1. Fulgoi Daniela Elena – clasa a IX-a
  1. Olariu Andreea Roxana – clasa a IX-a
  1. Bărbuţi Andrei Adrian Marian – clasa a X-a
  1. Dincă Valentina Mădălina – clasa a X-a
  1. Ţăndărică Luminiţa – clasa a XI-a

Colegiul Naţional Vocaţional Nicolae Titulescu –media 10

  1. Gheorghe Andrei Bogdan – clasa a V-a
  1. Manta Ştefania Cătălina – clasa a V-a
  1. Manolache Maria Cătălina – clasa a V-a
  1. Floarea Ana Maria Elena – clasa a VI-a
  1. Fulga Alexia Ioana – clasa a VI-a
  1. Ruscu Sara Ştefania – clasa a VI-a
  1. Anghel Valentin Daniel – clasa a VI-a
  1. Ciulinca Andra Ștefania – clasa a VI-a
  1. Florea Ștefan Mihai – clasa a VI-a
  1. Ștefu Teodora – clasa a VI-a
  1. Talevici Boris Mihai – clasa a VI-a
  1. Dumnitrescu Ioana Delia – clasa a VII-a
  1. Neacşa Lorena Constantina – clasa a VII-a
  1. Sandu Anastasia – clasa a VII-a
  1. Schinteie Andreea Daniela – clasa a VII-a
  1. Truică Mihnea Cătălin – clasa a VII-a
  1. Murgea Alexandra Ștefania – clasa a VII-a
  1. Ciurea Mark Luis – clasa a VIII-a
  1. Dobre Maria Adina Ruxandra – clasa a VIII-a
  1. Matei Silvana Florentina – clasa a VIII-a
  1. Tudoran Marina Camelia – clasa a VIII-a
  1. Mihai Elena Graţiana – clasa a IX-a
  1. Boşoiu Cătălina Florentina – clasa a XI-a
  1. Cruceru Ioana – clasa a XI-a
  1. Iliescu Felicia Mariana – clasa a XI-a
  1. Sfetcu Alexandra Gabriela – clasa a XI-a
  1. Sultana Maria Emanuela – clasa a XII-a
  1. Șerban Mihaela Octavia – clasa a XI-a

Colegiul Naţional Ion Minulescu – media 10

  1. Floarea Maria Martina – clasa a V-a
  1. Grigore Daria Mihaela – clasa a V-a
  1. Maricuţoiu Maria – clasa a V-a
  1. Nicolescu Rareş Marian – clasa a V-a
  1. Prina Alexandru Florin – clasa a V-a
  1. Turcitu Daria Mihaela – clasa a V-a
  1. Alexe Giulia Maria – clasa a V-a
  1. Cîrstica Liana Maria – clasa a V-a
  1. Lungu Alin Daniel – clasa a V-a
  1. Vişănescu Bogdan Emilian – clasa a V-a
  1. Albotă Carmen Maria – clasa a V-a
  1. Alexe Radu Mihai – clasa a V-a
  1. Andronăchescu Mihai – clasa a V-a
  1. Călina Nicolas Ovidiu – clasa a V-a
  1. Căruntu Dana Maria – clasa a V-a
  1. Manolache Cătălin Ionuţ – clasa a V-a
  1. Militaru Ionuţ Marius – clasa a V-a
  1. Pîrvu Robert Alexandru – clasa a V-a
  1. Șerban Ioana – clasa a V-a
  1. Vasiloaica Adrian – clasa a V-a
  1. Ungureanu Sara – clasa a V-a
  1. Corbeanu Daniel George – clasa a V-a
  1. Fană Răzvan Ilie – clasa a VI-a
  1. Mînzală Andreea Gabriela – clasa a VI-a
  1. Preda Raluca Aida – clasa a VI-a
  1. Vîrban Persida Ioana – clasa a VI-a
  1. Cocoşatu Veronica – clasa a VI-a
  1. Drinciu Cristina – clasa a VI-a
  1. Voicu Petru Rareş – clasa a VI-a
  1. Axin Lucian Cătălin – clasa a VII-a
  1. Diaconu Bianca Alexandra – clasa a VII-a
  1. Firu Baciu Iuliana Irina – clasa a VII-a
  1. Mioc Roxana Maria – clasa a VII-a
  1. Olteanu Teodora Silvia – clasa a VII-a
  1. Popescu Ioana – clasa a VII-a
  1. Şarpe Casandra – clasa a VII-a
  1. Scarlat Bianca Dimitria – clasa a VII-a
  1. Tinu Andreea Nicoleta – clasa a VII-a
  1. Ciortescu Anca Valentina – clasa a VII-a
  1. Doncea Beatrice Ana Maria – clasa a VIII-a
  1. Grosoiu Andrei Lucian – clasa a VIII-a
  1. Mihăescu Andreea – clasa a VIII-a
  1. Anton Andreea Maria – clasa a VIII-a
  1. Ghergu Maria Diana – clasa a VIII-a
  1. Ivana Florin – clasa a VIII-a
  1. Marica Adriana Alexandra – clasa a VIII-a
  1. Predună Ştefan Sabin – clasa a VIII-a
  1. Anca Silvia Gabriela – clasa a IX-a
  1. Ignat Andrei Horia – clasa a IX-a
  1. Adam Maria Mădălina – clasa a IX-a
  1. Staicu Georgiana – clasa a IX-a
  1. Ştirbescu Alexandra Ştefania – clasa a IX-a
  1. Ivana Georgiana Mirela – clasa a IX-a
  1. Dinu Corina Amalia – clasa a X-a
  1. Dumitru Georgiana Lavinia – clasa a X-a
  1. Gheorghe Cristina Ioana – clasa a X-a
  1. Mircescu Cristina Mălina – clasa a X-a
  1. Baboi Diana Ştefania – clasa a X-a
  1. Ionescu Raluca Ionela – clasa a X-a
  1. Călin Diana Marina – clasa a XI-a
  1. Geamănu Andreea Constantina – clasa a XI-a
  1. Simionescu Andrei Constantin – clasa a XI-a
  1. Chiriac Maria Andreea – clasa a XI-a
  1. Chirimbu Liviu Iulian – clasa a XI-a
  1. Deaconu Ramona Marinela – clasa a XI-a
  1. Milarez Răzvan Gabriel – clasa a XI-a
  1. Vava Teia Andrada – clasa a XI-a
  1. Cocorăscu Anamaria – clasa a XI-a
  1. Ciauşu Anamaria – clasa a XI-a
  1. Preduţ Alexandra Ariatna Mihaela – clasa a XI-a
  1. Floarea Andreea Gabriela – clasa a XI-a
  1. Crau Alexandra Maria – clasa a XI-a
  1. Catrina Mihaela Florentina – clasa a XII-a
  1. Cîrnaru Andreea Mihaela – clasa a XII-a
  1. Dima Ioana – clasa a XII-a
  1. Fierbintu Cristina Iuliana – clasa a XII-a
  1. Lupu Rebeca Mihaela – clasa a XII-a
  1. Turlea Diana Niculina – clasa a XII-a
  1. Mihai Maria Alexandra – clasa a XII-a

Colegiul Naţional Radu Greceanu – media 10

  1. Ciucu Alexandra Elena – clasa a V-a
  1. Pîrvu Ion Silviu – clasa a V-a
  1. Szocs Luca – clasa a V-a
  1. Ungureanu Radu Andrei – clasa a V-a
  1. Andronăchescu Pavel Victor – clasa a V-a
  1. Florescu Tudor Ştefănuţ – clasa a V-a
  1. Marinescu Anca Maria – clasa a V-a
  1. Gherghina Andreea – clasa a V-a
  1. Alexandru Andrei – clasa a VI-a
  1. Oprea Marina – clasa a VI-a
  1. Ionică Diana Teodora – clasa a VIII-a
  1. Pantilie Răzvan Gabriel – clasa a VIII-a
  1. Podaru Andrei Alexandru – clasa a VIII-a
  1. Profeanu Ioana – clasa a VIII-a
  1. Rădulescu Andrei Lucian- clasa a VIII-a
  1. Nedeloiu Vlad Ştefan – clasa a IX-a
  1. Manda Bogdan Florin – clasa a IX-a
  1. Marcu Raluca Gabriela – clasa a IX-a
  1. Rădoi Eliza Elena – clasa a X-a
  1. Sanda Ionela Andreea – clasa a X-a
  1. Leulescu Oana – clasa a X-a
  1. Buligioiu Mădălina – clasa a XI-a
  1. Diaconu Andreea Elena – clasa a XI-a
  1. Dumitrescu Corina Magdalena – clasa a XI-a
  1. Duţă Carmen Ştefania – clasa a XI-a
  1. Militaru Dana Andreea – clasa a XI-a
  1. Nicu Răzvan Alexandru – clasa a XI-a
  1. Aspra Daniel Adrian – clasa a XII-a
  1. Celcan Alexandra Georgiana Diana – clasa a XII-a
  1. Boroghină Gabriel – clasa a XII-a
  1. Marica Maria Elena – clasa a XII-a
  1. Popescu Sorin Ştefan – clasa a XII-a
  1. Rădulescu Dan – clasa a XII-a
  1. Petre Gheorghe Cosmin – clasa a XII-a
  1. Bursa de merit ,,George Poboran” – (50 euro) – se acordă elevilor din şcolile de arte şi meserii care obţin premiile I-III la concursurile pe meserii în orice fază; această bursă de merit se acordă şi elevilor din licee, şcoli de arte şi meserii pentru investiţii şi inovaţii.

Colegiul Naţional Agricol Carol I

  1. Mijlică Alexandru Cosmin – Locul II – Olimpiada Naţională de Agricultură
  1. Anduţă Andrei Viorel – Locul III – Olimpiada Naţională de Agricultură
  1. Scarlat Rodica Mihaela – Locul I – Olimpiada Naţională de Agricultură
  1. Ivan Alin Ilie – Locul III – Concursul Naţional de Educaţie Rutieră
  1. Ştefan Ion Alexandru – Locul III – Concursul Naţional de Securitate şi Sănătate în muncă
  1. Stanciu Margareta Ionela – Locul III – Concursul Naţional de Securitate şi Sănătate în muncă
  1. Călin Vasile Ionuţ – Locul III – Concursul Naţional de Securitate şi Sănătate în muncă
  1. Stanciu Marius Alin – Locul III – Concursul Naţional de Securitate şi Sănătate în muncă
  1. Petre Laurenţiu Nicuşor – Locul I – Concursul Naţional de Educaţie Rutieră

Colegiul Tehnic Metalurgic

  1. Florescu Florin Roberto Silviu – Locul I- Concursul Naţional de Electrotehnică
  1. Balosache Ionuţ Sabin – Locul II – Concursul Naţional de Electrotehnică
  1. Polifronie Vasilică Bogdan – Locul III – Concursul Naţional de Electrotehnică
  1. Tudor Paul Ionuţ – Locul III – Concursul Naţional de Electrotehnică
  1. Aldea Mihăiţă Andrei – Locul I – Concursul Naţional de Mecanică
  1. Burduşel Laurenţiu Nicolae – Locul III- Concursul Naţional de Mecanică
  1. Badea Adrian Ionuţ – Locul II – Concursul Naţional de Mecanică Auto
  1. Nistor Nicuşor Cristian Ionuţ – Locul II – Concursul Naţional de Mecanică Auto
  1. Leordeanu Ion Adrian – Locul II – Concursul Naţional de Mecanică Auto
  1. Cercel Cosmin – Locul II – Concursul Naţional de Mecanică Auto
  1. Cătănoiu Mihai – Locul I – Concursul Naţional Domeniul Electric
  1. Ghiţă Bogdan Valentin – Locul III – Concursul Naţional Domeniul Electric
  1. Minciună Nicoleta Florina – Locul I – Concursul Naţional Petru Poni

Colegiul Tehnic Alexe Marin

  1. Ilinca Rozina Cătălina – Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii
  1. Bîscoveanu Marinel Viorel – Premiul I – Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii
  1. Duică Viorel – Premiul I – Olimpiada Judeţeană Electronică, automatizări
  1. Zaharia Ion George – Premiul III Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii
  1. Stănică Cristian Valentin – Premiul II – Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii
  1. Roman Laura Ioana – Premiul II – Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii
  1. Vitan Ionuţ Marian – Premiul II– Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii
  1. Mitran Augustin Ionuţ – Premiul II – Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii
  1. Gheorghe Cornel Alexandru – Premiul III – Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii
  1. Năftică Florin – Premiul III – Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii
  1. Vremeş Romică Gabriel – Premiul I – Concurs Local Ştiu şi Aplic
  1. Negurici Adrian – Premiul II – Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii
  1. Alexandru Marian – Premiul III – Olimpiada Interdisciplinară Tehnologii

Colegiul Economic P.S Aurelian

  1. Pană Ana Maria – Locul II – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Economic
  1. Savu Alina – Locul III– Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii- domeniul Economic
  1. Ciotea Alexandru – Locul II – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Economic
  1. Nevodar Alexandra – Locul III – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Economic
  1. Sandu Iliuţă – Locul I – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii- domeniul Comerţ
  1. Bob Denisa – Locul III – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii- domeniul Comerţ
  1. Iancu Florentina – Locul I – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Comerţ
  1. Moraru Ioana Cristina – Locul II – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Comerţ
  1. Sîia Adelin Petrişor – Locul I – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Turism şi Alimentaţie
  1. Cioroianu Gabriela Alexandra – Locul II – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii- domeniul Turism şi Alimentaţie
  1. Predoană Constantin Laurenţiu – Locul III – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii- domeniul Turism şi Alimentaţie
  1. Badea Mariana Gianina – Locul I – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Turism şi Alimentaţie
  1. Pătraşcu Cristina – Locul I – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Turism şi Alimentaţie
  1. Ghigeanu Marian Eugen – Locul III – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii- domeniul Turism şi Alimentaţie
  1. Marinescu Adriana Mirela – Locul I– Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii- domeniul Estetică
  1. Purdel Toşca Ionela Daniela – Locul II – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii- domeniul Estetică
  1. Borea Maria Gabriela – Locul I – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Industrie Textilă
  1. Măgală Maria Ştefania – Locul I – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Industrie Textilă
  1. Sănduriu Vica Elena – Locul III – Olimpiada Interdisciplinară din aria curiculară Tehnologii-domeniul Industrie Textilă

1.2.   Premiu Special pentru activitate artistică – 50 lei / elev

Palatul Copiilor

  1. Iordache Vlad Adrian
  1. Murgea Alexandra Diana Ştefania
  1. Preduţ Florina Cristina
  1. Barbu Bianca Simona Daniela
  1. Nedelcu Andreea Nicoleta
  1. Bocai Roxana Adriana
  1. Bobaru Andreea Beatrice
  1. Anghelache Alissa Rodica
  1. Marinescu Georgiana Claudia Carolina
  1. Măican Giulia Andreea Liliana
  1. Măican Timeea Ioana
  1. Muşa Bianca Georgiana
  1. Lunganu Andreea
  1. Nuţa Aura Maria
  1. Bocai Andrei Constantin
  1. Gîlcă Larisa Cătălina
  1. Cazangiu Alexandra Elena
  1. Vicică Maria Adina
  1. Marcu Emilia Maria
  1. Nica Gabriela Anreea
  1. Bibirică Andrei
  1. Preduţ Georgiana
  1. Pîrvu Lucian Andrei
  1. Onescu Silvia Roberta
  1. Constantin Violeta Alexandra
  1. Grigore Iulia
  1. Pescaru Elena Iulia
  1. Mihai Anamaria
  1. Dudescu Alina Maria
  1. Dumitrescu Răzvan Ciprian
  1. Dumitrescu Marina Daniela
  1. Predescu Sandra Maria
  1. Cotelin Andrada Mihaela
  1. Neacşu Mihaela Cristiana
  1. Ciulu Mihaela Ştefania
  1. Trăistaru Andreea Georgiana
  1. Dincă Ionela
  1. Iordana Emilia Georgiana
  1. Popescu Alexandru Georgel
  1. Constanda Marian
  1. Ciubuc Costin Adrian
  1. Măricuţoiu Maria
  1. Bogeanu Alina Mădălina
  1. Vătrai Ioana Mariana
  1. Vlad Alexandru Mihai
  1. Stan Elena Mihaela
  1. Ciorobea Ana Costina
  1. Dinu Mincă Alina Maria
  1. Andronie Elena Mădălina
  1. Belu Cristian Mirel
  1. Ştefan Luciana Ioana
  1. Stoica Mihnea Cosmin
  1. Constantin Maria
  1. Dumitrescu Bianca Andreea
  1. Iordache Sarai Mihaela
  1. Matei Bianca Teodora
  1. Baicu Mădălina Gabriela
  1. Baicu Maria Claudia
  1. Matei Alina Gabriela
  1. Urziceanu Irina
  1. Prună Ioana Alexandra
  1. Matei Răzvan Gheorghe
  1. Lăpădat Beatrice Maria
  1. Matei Ana Maria Raluca
  1. Stoian Andreea Ionela
  1. Vişan Cristina Florentina
  1. Amzu Andrada Georgiana
  1. Neciu Andrei Răzvan
  1. Ciulu Alexandra Nicoleta
  1. Sandu Ionuţ Ştefan
  1. Nane Mihnea Andrei
  1. Voica Daniel Florentin
  1. Aldea Anamaria Cristiana
  1. Toader Maia Melania
  1. Toader Alexandru Gabriel
  1. Mitrache Rareş Ştefan
  1. Vârtosu Toma Ştefan
  1. Vârtosu Toma Alexandru
  1. Polk Sabina Maria
  1. Marica Daria
  1. Gioarsă Ioana
  1. Şerban Iustin Vasile
  1. Şerban Angela Georgiana
  1. Ciobanu Robert Andrei
  1. Ciobanu Bogdan Ionuţ
  1. Ciobanu Diana Elena
  1. Trandafir Andrada Gabriela
  1. Lunganu Denisa Ştefania
  1. Pohaţă Alina Ştefania
  1. Dicu Marina Diana
  1. Crăciunescu Maria Bianca
  1. Lică Lorena Mihaela
  1. Gheorghişor Cristina Alexandra
  1. Gheorghişor Sorina Ana Maria
  1. Mataraş Nicoleta Florentina
  1. Teleşpan Claudia Ioana
  1. Joiţa Raluca Antonia
  1. Stoica Mihai Narcis
  1. Ghioca Alina
  1. Matei Alexandra Valentina
  1. Pîrvu Amelia Andreea
  1. Frumoasa Elena Georgiana
  1. Guţă Tatiana Diana
  1. Dăogaru Cristina Marina
  1. Boldoaşă Adina Mădălina
  1. Spilcea Gabriela Mădălina
  1. Grădinaru Mădălina Ioana
  1. Gheorghe Elena Irina
  1. Maria Oana Alexandra
  1. Calotă Marian Gabriel
  1. Pârlea Raluca Maria
  1. Lazăr Ionel Nicoleta
  1. Jitianu Maria
  1. Voicu Mario Alexandru

Corul DOLCE al Colegiului Naţional Vocaţional Nicolae Titulescu

  1. Florescu Livia Elena
  1. Gheorghe Andrei Bogdan
  1. Mateescu Corina Elena
  1. Neacşu Ariana Ilinca
  1. Soare Claudia Nicoleta
  1. Vasilescu Andreea Maria
  1. Cocoşilă Bianca Maria
  1. Butoi Cristiana Andreea
  1. Dragomiroiu Iuliana Alexandra
  1. Nicu Rebeka Elena
  1. Otincelescu Elena Luiza
  1. Barbu Cosmina Anamaria
  1. Gheorghişor Sorina Ana Maria
  1. Gheorghe Doina Marilena
  1. Parpală Alexandra
  1. Rădoiescu Diana Elena
  1. Andreiana Roxana Mihaela
  1. Nicolae Andreea Luana
  1. Nae Adela Adriana
  1. Dumitrescu Alexandra Gabriela
  1. Gheorghişor Cristina Alexandra
  1. Iancu Maria Elena
  1. Nistor Sabrina Andreea
  1. Vasile Melisa Gabriela
  1. Bobaru Andreea
  1. Doinea Elena Delia
  1. Neacşa Laura Georgiana
  1. Rotaru Daria Ştefania
  1. Roşu Oana Alexandra
  1. Arici Riana
  1. Nicolescu Oana
  1. Ştefan Paul
  1. Avram Roxana Valentina
  1. Neacşa Lorena Constantina
  1. Popescu Andreea
  1. Neacşu Elena Narcisa
  1. Ocnaru Denisa
  1. Păunoiu Iuliana
  1. Dinu Cristina Alexandra
  1. Constantin Alina Nicoleta

Premiu de excelenţă

Şcoala Gimnazială Eugen Ionescu

  1. Matei Alexandra Gabriela – Premiul I – Olimpiada Internaţională de Lectură
  1. Coneschi Vlad Silviu – Calificat în semifinală la Olimpiada Internaţională de robotică din India
  1. Vădăstreanu Robert – Calificat în semifinală la Olimpiada Internaţională de robotică din India
  1. Constantinescu Liviu Gabriel – Calificat în semifinală la Olimpiada Internaţională de robotică din India

Colegiul Naţional Ion Minulescu

  1. Deaconu Ramona – Medalie bronz la Olimpiada Internaţională de matematică pentru fete

Palatul Copiilor „Adrian Băran „

  1. Rizea Cristian Ionuţ – Locul I Concurs Internaţional de Etnografie şi Folclor
  1. Enache Alina Luiza – Locul I Concurs Internaţional de Orchestră- Taraf

Sport

LPS

  1. Diaconu Adina – Medalie aur la Campionatul Mondial de juniori de tenis de masă
  1. Huduşan Andreea – Locul II la Campionatul Balcanic de juniori Tenis de masă

CSM

  1. Budin Daniel – Medalie de argint – Campionatul Balcanic de seniori la Atletism
  1. Ştefan Diana – Medalie de argint – Campionatul European de Karate FUDOKAN
  1. Apetrei Elena – Medalie de argint – Campionatul European de Karate FUDOKAN
  1. Apetrei Alexandra – Medalie de argint – Campionatul European de Karate FUDOKAN
  1. Ionică Ştefan – Medalie de argint – Campionatul European de Karate Tradiţional
  1. Păun Bogdan – Medalie de argint – Campionatul European de Karate Tradiţional
  1. Băluţă Florentin – Medalie de argint – Campionatul European de Karate Tradiţional
  1. Zorlescu Cristina – Locul V – Campionatul European Tineret de Box Feminin

Club Sportiv Şcolar Slatina

  1. Rădoi Marius – Locul I echipe – Campionatul Balcanic tenis de masă

ACS Athletic Slatina

  1. Stoenică Marius – Locul I la Campionatul Mondial de fotbal Tenis
  1. Jecu Sebastian – Locul I la Campionatul Mondial de fotbal Tenis
  1. Purece – Szel Lucian – Locul I la Campionatul Mondial de fotbal Tenis

ACS Bu-Do Karate

  1. Ilie Denisa – Locul I la Campionatul European de karate juniori
  1. Filip Andreea – Locul V la Campionatul European de karate juniori
  1. Stroiuleasa Mădălin – Locul I la Campionatul European de karate cadeţi
  1. Păduroiu Mihai – Locul I la Campionatul European de karate cadeţi
  1. Donciu Bogdan – Locul I la Campionatul European de karate copii
  1. Buzgurilă Andrei – Locul I la Campionatul European de karate copii
  1. Șerban Anastasia – Locul I la Campionatul European de karate copii
  1. Bojin Daria – Locul II la Campionatul European de karate copii
  1. Marcu Izabela – Locul II la Campionatul European de karate copii

CS Aluminiu Alro Slatina

  1. Dobre Oliwer – Locul I la Campionatul European de karate Fudokan seniori
  1. Gârbaciu Mihai Ovidiu – Locul III la Campionatul European de karate copii
  1. Vintilescu Oana – Locul I la Campionatul European de karate copii

 

Premii acordate profesorilor care au pregătit elevii cu performanţe în anul 2015/2016

  1. Marele Premiu – se acordă profesorilor îndrumători ai căror elevi au obţinut premii la olimpiadele internaţionale:

Şcoala Gimnazială Eugen Ionescu

  1. Constantinescu Gabriela Laura – Profesor îndrumător al elevei Matei Alexandra Gabriela – Premiul I la Olimpiada Internaţională de lectură

Colegiul Naţional Radu Greceanu

  1. Popescu Anastasiu Doru – Profesor îndrumător al elevilor Coneschi Vlad Silviu, Vădăstreanu Robert, Constantinescu Liviu Gabriel- calificaţi în semifinala Olimpiadei Internaţională de robotică din India

Palatul Copiilor „Adrian Băran”

  1. Brăileanu Ilie
  1. Enache Liviu Lucian
  1. Diploma de merit şi premii

Şcoala Gimnazială Nr.3

  1. Dumbrăvescu Andra
  1. Năsui Florin

Şcoala Gimnazială Vlaicu Vodă

  1. Zamfir Alina

Şcoala Gimnazială Eugen Ionescu

  1. Ciobanu Ionela Aurora
  1. Năsui Mariana
  1. Popescu Mădălina Violeta
  1. Popa Graţiela Ludmila
  1. Petre Claudia
  1. Pietriş Constantin Daniel
  1. Vespescu Adriana Carmen
  1. Marian Maria Mihaela

Şcoala Gimnazială Constantin Brâncoveanu

  1. Luţu Mirela

Şcoala Gimnazială George Poboran

  1. Chiriţă Aura

Colegiul Naţional Radu Greceanu

  1. Corcău Nicoleta
  1. Alexandru Felicia
  1. Ioniţă Adriana
  1. Lişteveanu Mariana

Colegiul Naţional Ion Minulescu

  1. Ciauş Mariana
  1. Gavrilă Elena
  1. Niculaie Aurelia
  1. Liţă Angela
  1. Combei Dumitru
  1. Badea Elena Rodica
  1. Perianu Marius

Colegiul Naţional Vocaţional Nicolae Titulescu

  1. Geantă Alexandra
  1. Balint Gheorghe
  1. Barbu Dumitru
  1. Guraliuc Carolina Maria
  1. Ciciu Elly Cristina
  1. Geamănu Ştefania
  1. Barbu Carmen Gabriela
  1. Buşoiu Mihaela
  1. Nedelcu Georgeta
  1. Boiangiu Carmen Claudia
  1. Păunescu Felicia Mihaela
  1. Datcu Paula

Colegiul Economic P.S.Aurelian

  1. Răşulescu Lidia
  1. Bîzu Ramona
  1. Urdeş Jenica
  1. Maican Denisa
  1. Stănescu Ortansa
  1. Ghiţă Mihaela
  1. Iancu Iulia
  1. Constantinescu Andreia
  1. Butoi Alexandru
  1. Scorbureanu Ion
  1. Raicu Marina
  1. Dragomir Claudia
  1. Datcu Luminiţa
  1. Tăbîrcă Gianina
  1. Vulpe Grigoraş Mihaela
  1. Cotigă Adela
  1. Stroe Georgeta
  1. Pruiu Iuliana
  1. Petrescu Nicolae
  1. Colpaci Tanţa
  1. Tudorică Zina
  1. Diţă Dorina
  1. Dumitrescu Niculina
  1. Croitoru Liana
  1. Sabie Ionel
  1. Barbu Mirela
  1. Jianu Carmen
  1. Lazăr Cristina
  1. Popescu Ion

Colegiul Naţional Agricol Carol I

  1. Micli Aglaia
  1. Vasiloaica Eugenia
  1. Lepădat Lenuţa
  1. Petru Daniela

Colegiul Tehnic Metalurgic

  1. Iordache Daniel
  1. Ţîrcomnicu Daniela
  1. Stoica Livia
  1. Vasilescu Gheorghe
  1. Becheanu Corina
  1. Lupu Mihaela
  1. Puiu Constantin
  1. Tinca Ion
  1. Barbu Marian
  1. Lupescu Ileana
  1. Manda Constanţa
  1. Anghel Ion
  1. Petra Florea
  1. Voica Vasile
  1. Mocanu Lucica

Colegiul Tehnic Alexe Marin

  1. Vălu Paula
  1. Boaţă Niculae
  1. Neag Mircea
  1. Iosim Niculiţa
  1. Diaconu Valeria
  1. Puiu Nicoleta
  1. Mitrache Elena
  1. Ţepelea Geta
  1. Enache Adrian
  1. Vasile Alexandru
  1. Dina Marian
  1. Ţârcomnicu Crina
  1. Boroi Ludmila
  1. Chiş Gabriela
  1. Croitoru Marian
  1. Iscru Mioara

Centrul Judeţean de Excelenţă Olt

  1. Moşteanu Laura
  1. Anghel Costel

Palatul Copiilor „Adrian Băran”

  1. Diţoiu Laura
  1. Maican Liliana
  1. Cătănescu Rodica
  1. Sandu Viorica
  1. Balica Mădălina
  1. Bolocan Carmen Georgeta
  1. Nichita Ioana
  1. Şoaică Valerica
  1. Popescu Iohana Raluca
  1. Vancea Marius
  1. Ionescu Mihaela
  1. Petrache Ion
  1. Vârtosu Toma Florentina
  1. Vasile Ilie
  1. Ionescu Silvia
  1. Teleşpan Ion
  1. Vătafu Elena Daniela
  1. Truţă George Lucian
  1. Smarandache Vlăduţ

Premii acordate antrenorilor ce au pregătit sportivii cu performanţe în anul 2015/2016

Marele Premiu pentru Performanţe la Campionatele Mondiale, Eurpopene şi Balcanice:

  1. Arnăutu Petre – Liceul cu program Sportiv LPS Slatina
  1. Zanfir Andreea Valetina – Liceul cu program Sportiv LPS Slatina
  1. Bărbuţi Daniel – Clubul Sportiv Municipal
  1. Andrii Alin – Clubul Sportiv Municipal
  1. Coneschi Felicia – Club Sportiv Şcolar Slatina
  1. Gălbenuşe Constantin – CSM
  1. Costică Romeo – ACS Bu-Do Karate
  1. Dobre Ilie – CS Aluminiu Alro Slatina

Diploma de merit şi premii antrenori:

  1. Dumitrescu Gabriel Ionel – LPS
  1. Răduţescu Ion – LPS
  1. Scuturiciu Constantin – LPS
  1. Bărbulescu Daniel – CSS
  1. Florescu Florin – CSS
  1. Vladu Valerian – ACS Box Comtech
  1. Băduţ Dumitru – CS Box Club Artrom
  1. Bălan Gheorghe Cristian – CS Koryo Taekwondo Club
  1. Costea Marcel – CS Oltenia Taekwondo
  1. Dospina Mihaela – CSM
  1. Sîia Izolda – CSS
  1. Rezeanu Cristi – ACS Scorpion Karate -DO

Imagini de la premiere

Sursa foto: Facebook / Primăria Slatina

Manifestările continuă sâmbătă, 21 ianuarie, când va avea loc Gala Superlativelor, și luni – 23 ianuarie, când va fi organizată Gala Seniorilor.




Primăria Slatina distribuie persoanelor defavorizate o nouă tranşă de alimente de la UE

Primăria municipiului Slatina anunță reluarea acțiunii de distribuire a pachetelor cu alimente către beneficiarii Programului operațional ”Ajutorarea persoanelor defavorizate”.

Astfel, în perioada 20 – 31 ianuarie, toate persoanele ce au fost trecute pe listele inițiale – fie că au ridicat sau nu cutiile cu alimente în cadrul etapelor anterioare de distribuire -, sunt așteptate să se prezinte pentru a intra în posesia a două cutii cu produse alimentare (8,8 kg/cutie) la cantina Colegiului Tehnic ”Ion Mincu” de pe strada Drăgănești, nr. 25 (vizavi de Cimitirul Eroilor), potrivit unui comunicat de presă al primăriei.

„Programul orar de distribuire este de luni până joi, între orele 08.00 – 16.00 și, respectiv vineri, între orele 08.00 – 14.00. Documentele justificative de apartenență la grupurile-țintă ce vor fi solicitate la înmânarea pachetelor au rămas aceleași ca la etapele anterioare de distribuire a alimentelor, cu precizarea că acestea trebuie să fie valabile la data derulării acțiunii”, se precizează în comunicat.

Distribuirea alimentelor se va face în ordinea prezentării beneficiarilor la centrul de distribuție, până la epuizarea stocului existent.

Categoriile de beneficiari au rămas aceleași, respectiv:

—  familiile beneficiare de ajutor social;

—  familiile beneficiare de alocaţie pentru susţinerea familiei;

—  şomerii cu indemnizaţie lunară cel mult egală cu 450 lei;

—  şomerii neindemnizați;

—  alte persoane care au un venit pe membru de familie cel mult egal cu 450 lei/lună, nu sunt incluse în categoriile enumerate și care sunt în evidența Direcției Protecție și Asistență Socială (ex. – beneficiarii gratuității la consumul a 5 m.c. apă/lună);

— toate categoriile de pensionarii ale căror drepturi, obţinute din pensie sau, după caz, din pensii cumulate, sunt de până la 450 lei/lună inclusiv;

— persoanele cu handicap grav şi accentuat – adulţi şi copii, care nu beneficiază de îngrijire în servicii sociale în regim rezidenţial, publice sau private.

Conținutul unei cutii cu alimente constă în următoarele produse:

  1. Faină albă de grâu …………………………. 1 kg.
    2. Mălai …………………………………………… 2 kg.
    3. Paste făinoase ……………………………… 400 g.
    4. Ulei …………………………………………….. 2 litri
    5. Zahăr ………………………………………….. 1 kg.
    6. Conserva carne de vita ………………….. 1 cutie/300 g.
    7. Conserva pateu de ficat de porc …….. 1 cutie/200 g.
    8. Orez ……………………………………………. 1 kg.
    9. Conserva de pasta de tomate ………… 1 cutie/400 g.
    10. Fasole boabe ……………………………… 1 pungă/500 g.

De precizat faptul că, pentru persoanele netransportabile, Direcția Protecție și Asistență Socială Slatina va asigura livrarea pachetelor cu alimente la domiciliul acestora, la sesizarea unui membru al familiei sau a unei terțe persoane, la numerele de telefon – 0249/418.663, 0249/418.660.




VIDEO Marea deszăpezire continuă în Slatina. Autorităţile, pregătite pentru următoarele ninsori

Municipiul Slatina nu s-a confruntat în acest sezon rece, ca în alţi ani, cu nămeţi uriaşi de zăpadă pe principalele artere şi în intersecţii, astfel că circulaţia rutieră s-a desfăşurat în condiţii de iarnă, fără blocaje. Între timp, autorităţile locale continuă acţiunile de deszăpezire pe străzi, astfel încât noile ninsori anunţate de meteorologi să nu producă straturi uriaşe de omăt şi următoarele intervenţii ale utilajelor să se desfăşoare fără probleme.

Faptul că în Slatina nu au fost probleme cu deszăpezirea îl dovedeşte şi numărul mic, aproape inexistent de sesizări din partea populaţiei, spre deosebire de anii anteriori.

„Probleme nu au fost în Slatina cu zăpada. N-am avut decât patru sesizări pentru deszăpezire până acum, două la primărie şi două la Poliţia Locală, puţine spre deosebire de alţi ani, când aveam zeci de astfel de sesizări. Am lucrat, deci, non-stop pe toate străzile din Slatina, cu 19 utilaje ale operatorului de salubritate şi cu alte câteva pe care le-am închiriat. Deci, în principiu, nu au fost probleme”, a declarat primarul Slatinei, Emil Moţ.

De astfel, acţiunile de deszăpezire continuă şi în aceste zile în municipiul-reşedinţă de judeţ, iar municipalitatea a asigurat noi stocuri de antiderapant.

„Şi acum mai deszăpezim, cărăm zăpada din intersecţii, mai ales că se anunţă un nou val de ninsori şi viscol. Suntem pregătiţi şi în privinţa materialelor antiderapante. Stocurile iniţiale au fost consumate toate, astfel încât a fost nevoie să facem comandă de altele. Avem, aşadar, sare, avem clorură de calciu şi nisip, suntem pregătiţi”, a asigurat primarul Slatinei.

Pentru noile valuri de ninsori autorităţile locale au realimentat stocurile de materiale antiderapante cu 62 de tone de clorură de calciu, 200 tone de sare şi 400 tone de nisip.