Marian Vasile, primar al comunei Studina și prim-vicepreședinte al PNL Olt, declară că președintele PNL Olt, deputatul Gigel Știrbu, ar trebui să candideze pentru președinția Consiliului Județean Olt.
Declarația a fost făcută în emisiunea „De la stânga la dreapta”, găzduită de televiziunea locală OltTV și moderată de jurnalistul Alin Dorobanțu.
„Există o decizie a Biroului Naţional prin care preşedintele organizaţiei judeţene trebuie să aleagă între două candidaturi: ori pentru municipiul reşedinţă de judeţ, ori pentru preşedinţia Consiliului Judeţean. (…) La ora actuală spun doar aşa: cred că pentru candidatură, fiind un partid naţional liberal şi dorind să maximizăm tot ceea ce înseamnă voturi, pentru că discutăm în mod direct şi deschis despre asta, nu trebuie să ne ascundem după degete, şi din discuţiile pe care le-am avut cu colegii mei şi cu domnul preşedinte Gigel Ştirbu, nu s-a stabilit până la ora actuală cine va fi candidatul pentru Consiliul Judeţean. Dar dacă ne uităm şi la reglementări, plus faptul că vorbim despre un preşedinte cu experienţă politică, mi s-ar părea firesc ca el să fie candidatul pentru preşedinţia Consiliului Judeţean”, a declarat Marian Vasile.
De altfel, la cea mai recentă conferință de presă, noul președinte ales al PNL Olt a spus că el este una dintre variantele Partidului Național Liberal pentru această candidatură.
„Este una dintre variante. Nu ascund că eu am discutat cu colegii mei cu mult timp înainte de a apărea acea decizie a BPN-ului. Nu sunt genul de om să mă ascund după un alt coleg. Cu siguranță, dunt unul dintre candidații care vor fi sondați și, mă rog, vom vedea ce decide sondajul. Sunt una dintre variante. Noi am discutat lucrurile astea înainte de a veni această decizie. În definitiv, un lider trebuie să-și asume”, a declarat, la întâlnirea cu jurnaliștii, Gigel Știrbu.
Biroul Politic Național al PNL a decis, la sfârșitul lunii ianuarie, ca președinții de organizații județene să își asume candidatura fie la funcția de primar al municipiului-reședință de județ, fie la cea de președinte al consiliului județean.