În această sâmbătă, de 1 iunie, începând cu ora 08:00 și până la ora 13:00, Slatina se transforma în Orașul Copiilor, făcând astfel din Esplanadă si parcul din apropiere un tărâm magic, menit să-i sărbătorească pe cei mici.
Surprize peste surprize pentru cei mici. Parcul de lângă Esplanada s-a transformat în arene de lupte că în epoca medievală, unde copiii învață să mânuiască spadă.
Autoritățile municipiului au pregătit si 11 ateliere care-i vor purta pe copii în lumea poveștilor și le vor stimula creativitatea.
Pentru orientare, fiecare participant va primi „Harta Adventure Land”, care conține amplasarea atelierelor și traseelor marcate.
Totodată, acest eveniment se adresează și părinților care pot celebra Ziua Copilului alături de micuți, acesta fiind un prilej de relaxare și bucurie.
„Orașul copiilor și-a deschis portile pe esplanadă, vă așteptăm pe toți să ne distrăm împreună! La mulți ani dragi copii!”, este mesajul primarului Emil Mot.