Un accident rutier între un autotren şi un autobuz a avut loc, marți, în localitatea Sânandrei din Timiș, șapte persoane fiind rănite. În urma acestuia a fost activat Planul Roşu de Intervenţie.
Optsprezece persoane, implicate în accident
„În accident au fost implicate, în total, 18 persoane, cu şapte victime, dar niciun decedat”, a declarat, pentru Agerpres, purtătorul de cuvânt al ISU Timiş, Zoiţa Mircov.
„Conducătorul autobuzului a rămas încarcerat. În autotren se afla doar şoferul. Din primele informaţii, au rezultat 11 victime, între care şi cei doi şoferi, şi nouă pasageri din autobuz”, a mai transmis purtătorul de cuvânt al ISU Timiş.
Zoiţa Mircov a mai menționat că, la nivelul judeţului Timiş a fost activat Planul Roşu de Intervenţie, pentru asigurarea asistenţei medicale de urgenţă tuturor persoanelor implicate.
Trei maşini de stingere, trei echipaje de descarcerare, trei autospeciale pentru transport victime multiple, o ambulanţă SMURD şi nouă ambulanţe SAJ, două microbuze (pentru preluare personal medical) şi un elicopter SMURD au fost trimise la fața locului.
Sursa: b1tv.ro