Două persoane au ajuns, duminică dimineață, la spital, după ce o femeie din Slatina s-a răsturnat cu autoturismul pe Drumul Național 65, la Găneasa.
Inspectoratul de Poliție Județean Olt a fost sesizat, duminică dimineață, în jurul orei 7.30, prin apel 112, cu privire la faptul că, pe Drumul Național 65 – European 574, la intrare în comuna Găneasa, din județul Olt, a avut loc un eveniment rutier.
Din primele verificări, polițiștii au constatat faptul că o femeie, în vârstă de 68 de ani, din municipiul Slatina, în timp ce conducea un autoturism pe Drumul Național 65 – European 574, la intrare în comuna Ganeasa, din cauze ce urmează a fi stabilite în cursul cercetărilor, s-a răsturnat în afara părții carosabile, lovind gardul unui imobil.
În urma evenimentului rutier, femeia și un bărbat, pasager în autoturism, au necesitat îngrijiri medicale, fiind transportați la Spitalul Județean de Urgență Slatina.
„Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ”, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliției Olt, Cosmin Lupu.
Polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul, fiind întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.