OLT-ALERT a intrat în posesia unor noi imagini de la accidentul rutier petrecut luni dimineață și provocat de femeia de 42 din Slatina, învățătoare la școala din Șerbănești, în timp ce se deplasa către locul de muncă.
În prezent, femeia se află internată în secția Chirurgie Generală, pe Terapie Intensivă, a Spitalului Județean de Urgență Slatina, cooperantă și, deocamdată, stabilă hemodinamic, dar cu destule probleme de sănătate.
„Pacienta, cu politraumatism, se află internată pe Chirurgie Generală, în ATI. Are fracturi costale pe partea dreaptă, contuzii hepatice și pulmonare, fractură de calcaneu și zigomatic. Este conștientă și cooperantă, stabilă hemodinamic deocamdată. Rămâne sub monitorizare”, a declarat purtătorul de cuvânt al Spitalului Slatina, dr. Emilian Postelnicu.
Evenimentul rutier s-a petrecut ieri dimineață, pe Drumul Județean 546 A, în afara localității Schitu, în timp ce femeia, învățătoare la Școala Gimnazială Șerbănești, se îndrepta către locul de muncă.
„Din primele verificări, polițiștii au constatat faptul că un autoturism condus de o femeie, în vârstă de 42 de ani, din municipiul Slatina, județul Olt, din cauze ce urmează a fi stabilite în cursul cercetărilor, ar fi pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu un cap de pod. În urma evenimentului rutier, femeia a necesitat îngrijiri medicale, fiind transportată la Spitalul Județean de Urgență Slatina”, se arată într-un comunicat al Poliției Olt.
Impactul a fost unul extrem de violent, partea din față a autoturismului suferind pagube majore. Acul vitezometrului s-ar fi oprit la 100 km/h, potrivit unei surse locale.