Gigel Știrbu, ales pentru a cincea oară deputat de Olt. „Mulțumim pentru fiecare vot”

Deputatul de Olt Gigel Știrbu a fost ales, duminică, pentru a cincea oară să ocupe un loc în Parlamentul României, tot în Camera Deputaților.

Într-o postare pe pagina sa de socializare, parlamentarul le mulțumește alegătorilor din Olt care au votat lista de candidați a Partidului Național Liberal.

„Mulțumim pentru fiecare vot”, a scris, pe Facebook, Gigel Știrbu.

Totuși, președintele PNL Olt nu se află deloc într-o situație confortabilă, pentru că miza organizației pe care o conduce era, la aceste alegeri parlamentare, să câștige două mandate de deputat și un mandat de senator.

Gigel Ştirbu s-a născut în data de 12 septembrie 1971, este căsătorit şi are doi copii. Acesta este absolvent al Seminarului Teologic din Craiova, al Facultății de Teologie şi al Institutului Național de Administraţie şi Ecole Nationale D’Administration din Paris.

În perioada 1995-2001, el a fost preot în Parohia Roşieni din Olt.

A intrat în politică în 2001, când a ocupat, timp de trei ani, funcţia de preşedinte al TNL Olt.

În 2005, a devenit subprefect în cadrul Prefecturii Olt, iar între anii 2007 şi 2008 a deţinut funcţia de secretar de stat în Ministerul Culturii.

Gigel Ştirbu a devenit deputat PNL în anul 2008, fiind pe perioada primului mandat preşedintele Comisiei permanente comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relația cu UNESCO.

Mai multă vreme, parlamentarul a fost preşedinte al Comisiei pentru cultură, arte şi mijloace de informare în masă din Camera Deputaţilor.

De-a lungul mandatelor, dincolo de calitatea de co-inițiator a zeci și zeci de proiecte legislative, Gigel Știrbu a inițiat, singur, mai multe proiecte de acte normative, iar unele dintre ele au devenit legi. Doar în ultimii patru ani, din cele 102 inițiative legislative depuse în Parlament, 46 au ajuns legi, fiind promulgate, trei inițiative depuse îm mandatul precedent fiind, și ele, promulgate legi în acest mandat.

De asemenea, deputatul PNL de Olt a contribuit la peste 100 de amendamente menite să îmbunătățească legislația. În mandatul 2020 – 2024, el a avut zeci de luări de cuvânt în parlament, pe diverse teme importante.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.