Crin Antonescu l-a „bătut” pe George Simion în 22 de localități din Olt. Care sunt acestea

Candidatul PSD-PNL-UDMR, Crin Antonescu, care a ratat duminică intrarea în turul doi al alegerilor prezidențiale, l-a „bătut” pe George Simion, câștigătorul primului tur, în 22 de localități din Olt. 

Este vorba de comunele Topana, Vulturești, Bărăști, Colonești, Cârlogani, Optași-Măgura, Găvănești, Baldovinești, Oboga, Găneasa, Movileni, Voineasa, Dobrun, Șopârlița, Osica de Jos, Băbiciu, Grădinile, Vișina, Vădastra, Ștefan cel Mare, Gura Padinii și Giuvărăști.

În restul localităților, primul tur a fost câștigat de candidatul AUR. La Slatina, George Simion a câștigat alegerile primului tur cu 41,06%, adunând 12.283 de voturi.

El s-a calificat pentru turul al doilea din 18 mai cu 40,96% la nivel național, obținând 3.862.405 de voturi.

Simion se va confrunta în turul doi cu independentul Nicușor Dan, care a obținut procentul de 20,99%, respectiv 1.979.711 de voturi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.