Ion Doldurea, candidatul PSD la Primăria Caracal: Caracalul poate deveni un pol cultural regional!

Caracalul poate deveni un pol cultural regional! Afirmația îi aparține candidatului PSD la funcția de primar al municipiului, Ion Doldurea, care anunță demersuri susținute pentru ca orașul din sudul județului Olt să ajungă pe harta obiectivelor turistice din România.

Pentru acest deziderat, candidatul PSD spune că trebuie protejat și pus în valoarea patrimoniul cultural al orașului prin finanțarea programelor de restaurare a clădirilor istorice și prin introducerea acestora în circuitul cultural și turistic național.

„Am susținut mereu că orașul nostru are un potențial imens prin istoria și cultura sa. Poate deveni, și va deveni atât timp cât vom face demersuri în acest sens, un oraș pe harta obiectivelor turistice din România.

Împreună se poate să protejăm și să punem în valoare patrimoniul cultural al orașului:
📍susținem finanțarea programelor de restaurare a clădirilor istorice
📍 introducem clădirile monument în circuitul cultural și turistic național
Restaurarea Casei Hagiescu și transformarea ei în muzeu este doar un exemplu de cum putem scoate la lumină valorile culturale și istorice ale orașului nostru”, a scris, pe pagina sa de socializare, Ion Doldurea.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here