CJ Olt a premiat excelenţa în învăţământ şi sport. 44 de elevi au primit bani şi diplome. Cine sunt ei – lista completă

Consiliul Judeţean Olt a premiat, luni, într-un cadrul festiv organizat la Centru Cultural „Eugen Ionescu”din Slatina, nu mai puţin de 44 de elevi care au obținut rezultate deosebite la olimpiadele școlare şi competiţiile sportive desfășurate, la nivel național și internațional, în anul şcolar 2014 – 2015. Autorităţile nu au uitat cadrele didactice care i-au coordonat pe olimpici, recompensându-le şi pe ele.

La eveniment au participat preşedintele Consiliului Judeţean, Paul Stănescu, vicepreşedintele aceleiaşi instituţii Marius Oprescu, deputatul Emil Moţ, mai mulţi consilieri judeţeni şi inspectorul şcolar general Felicia Man, care, în cuvântul său, a felicitat cadrele didactice şi elevii pentru rezultatele obţinute, numindu-i pe aceştia din urmă „ambasadori ai învăţământului din Olt”.

„Apreciez tot ceea ce au făcut aceşti copii şi mă bucur că judeţul nostru are asemenea elevi. Îmi doresc ca ei să fie cât mai mulţi, astfel ca o asemenea întrunire să aibă loc într-o mare sală de sport sau pe stadion. Când mă uit la ei îmi dau seama că noi, cei mai în vârstă, avem viitorul asigurat”, a reliefat preşedintele CJ Olt, Paul Stănescu, care le-a mulţumit nu numai elevilor, ci şi, deopotrivă, profesorilor şi părinţilor. 

Fondul de premiere provine din bugetul judeţului, premierea sportivilor şi olimpicilor făcând obiectul unei hotărâri a Consiliului Judeţean aprobată în şedinţa ordinară de luna trecută a legislativului judeţean. Menţiunile obţinute de elevi au fost premiate cu 400 de lei fiecare. Cei care au obţinut premiul III au primit câte 600 de lei, iar cei care au obţinut premiul II la olimpiadele naţionale şi la competiţiile sportive au primit câte 800 de lei. Premiile I şi medaliile de aur au fost premiate cu câte 1.000 de lei, iar elevii care au obţinut premii sau medalii la nivel internaţional au primit câte 5.000 de lei.

OLT-ALERT redă, mai jos, lista cu toţi elevii premiaţi, dar şi cu cadrele didactice fără de care asemenea rezultate sunt imposibil de obţinut.

 

  • Premiul, în valoare de 5.000 lei, se acordă elevilor care au obținut rezultate la nivel internațional, în cadrul Olimpiadelor școlare

 

Nr. crt

Numele și prenumele elevului

Clasa

Disciplina

Unitatea şcolară

Rezultatul obținut

1.

Petrușcă Ionel Alexandru

XII

Geografie – Olimpiada internațională

Colegiul National “Ion Minulescu” Slatina

Medalie de aur

2.

Duță Alexandru

XII

Biologie – Olimpiada internațională

Colegiul National “Ion Minulescu” Slatina

Medalie de bronz

3.

Diaconu Adina

IX

Tenis de masă

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Locul I – simplu fete

Locul I – dublu fete

Locul I – dublu mixt

Locul I – echipe

Locul III C.M. Tineret – echipe

Locul I – C.E. Juniori I simplu și echipe

Locul III – C.E. Juniori I dublu mixt

4.

Lupu Diana

XI

Tenis de masă

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

I echipe

Locul II – simplu fete

Locul II – dublu mixt

Locul I – C.E. Juniori I echipe

 

  • Premiul, în valoare de 1.000 lei, se acordă elevilor care au obținut locul I la Olimpiadele naționale de specialitate, medalie de aur (echivalentul premiului I)  la disciplinele sportive și s-au calificat în loturile naționale ale României

 

Nr. crt

Numele și prenumele elevului

Clasa

Disciplina

Unitatea şcolară

Rezultatul obținut

1.

Tudosie T.Maria Andreea

VI

Limba și literatura romană

Scoala Gimnaziala “Eugen Ionescu”Slatina

I- Calificat în lotul național

2.

 Dirstaru R.Rebeca Cecilia

VII

Limba și literatura romană

Scoala Gimnaziala “Eugen Ionescu”Slatina

I – Calificat în lotul național

3.

Stan Lucian Florentin

XI

Agricultura – Creșterea animalelor

Colegiul National Agricol ”Carol I” Slatina

I

4.

Ivan Miruna

X

Limba germană

Colegiul National “Radu Greceanu” Slatina

I

5.

Matei P. Maria Cerasela

IX

Limba franceză

Liceul Teoretic “Petre Pandrea’’ Bals Olt

I

6.

Trifu Bogana

XII

Tenis de masă

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

I echipe

Locul II – dublu mixt

7.

Apostol Cerasela

XI

Tenis de masă

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

I echipe

8.

Malache Raluca

XI

Tenis de masă

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

I echipe

 

9.

Mirică Alexandru

XII

Lupte greco-romane

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Medalie de Aur

10.

Antonie Gabriel

XI

Lupte greco-romane

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Medalie de Aur

11.

Ignat Andrei Horia

VIII

Matematică

Școala Gimnazială ”Eugen Ionescu” Slatina

Mențiune + medalie argint;

Calificat în lotul național

 

  • Premiul, în valoare de 800 lei, se acordă elevilor care au obținut locul al II -lea în cadrul Olimpiadelor naționale de specialitate și medalie de argint (echivalentul premiului II) la disciplinele sportive

 

Nr. crt

Numele și prenumele elevului

Clasa

Disciplina

Unitatea şcolară

Rezultatul obținut

1

Ene Suzana Georgiana

X

Limba germană

Colegiul National “Ion Minulescu” Slatina

II

2

Glont Daniela Nauma

XII

Limba germană

Colegiul National “Ion Minulescu” Slatina

II

3

Gutica Florescu Lucian

X

Limba germană

Colegiul National “Ion Minulescu” Slatina

II

4

Babii Alexandru

IX

Lupte greco-romane

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Medalie de Argint

5

Tugmeanu Dănuţ

IX

Lupte greco-romane

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Medalie de Argint

6

Velea Laurenţiu

IX

Lupte greco-romane

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Medalie de Argint

7

Militaru Adrian

IX

Lupte greco-romane

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Medalie de Argint

8

Negru Robert

X

Lupte greco-romane

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Medalie de Argint

 

 

  • Premiul, în valoare de 600 lei, se acordă elevilor care au obținut locul al III -lea în cadrul Olimpiadelor naționale de specialitate și medalie de bronz (echivalentul premiului III) la disciplinele sportive

 

Nr. crt

Numele și prenumele elevului

Clasa

Disciplina

Unitatea şcolară

Rezultatul obținut

1

Mocanu Georgiana

XI

Economic, Administrativ, Comerț

Colegiul Economic ”P.S. Aurelian” Slatina

III

2

Țacu Iulia Petruța

VII

Educație Tehnologică

Liceul Teoretic ”T. Vladimirescu”, Drăgănești Olt

III

3.

Ralită V. Andreea Mădălina

VIII

Religie

Școala Gimnazială nr. 3, Slatina

III

4.

Ivan Luana

XI

Pictură

Colegiul National Vocational “Nicolae Titulescu”, Slatina

III

5.

Dima Eustatiu

XI

Informatică

Colegiul National “Radu Greceanu”,Slatina

III

6.

Popescu Alexandru

IX

Informatică

Colegiul National “Radu Greceanu”,Slatina

III

7.

Dumitru Robert

XII

Lupte greco-romane

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Medalie de Bronz

8.

Mirică Alexandru

VIII

Lupte greco-romane

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Medalie de Bronz

9.

Babii Razvan

XI

Lupte greco-romane

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Medalie de Bronz

10.

Coneschi Vlad Silviu

V

Robotică

Scoala Gimnazială “Eugen Ionescu”, Slatina

III

11.

Constantinescu Gabriel

VI

Robotică

Scoala Gimnazială “Eugen Ionescu”, Slatina

III

12.

Vădăstreanu Robert

VI

Robotică

Scoala Gimnazială “Eugen Ionescu”, Slatina

III

 

  • Premiul, în valoare de 400 lei, se acordă elevilor care au obținut mențiune sau premiul special și s-au clasat până la poziția a 10 -a în ierarhia națională,  în cadrul Olimpiadelor naționale de specialitate

 

Nr. crt

Numele și prenumele elevului

Clasa

Disciplina

Unitatea şcolară

Rezultatul obținut

1

Voinicu Ionut Bogdan

XII

Chimie

Colegiul National “Ion Minulescu” Slatina

Mențiune

2

Deliu Adrian Silviu

VIII

Geografie

Colegiul National „A.I.Cuza” Corabia

Mențiune

3

Diaconu Andreea

X

Limba germană

Colegiul National “Radu Greceanu” Slatina

Mențiune

4

Deliu. D Florina Daniela

XII

Limba Franceză

Colegiul National “Ion Minulescu” Slatina

Mențiune

5

Deaconu Ramona Marinela

X

Matematică

Colegiul Național ”Ion Minulescu” Slatina

Menţiune + medalie aur

6

Zăvelcă Alexandra

X

Religie

Colegiul National “Radu Greceanu” Slatina

Premiul Special

7

Lupu-Zegheanu Constantin Cătălin

XI

Electric, electrotehnic, electromecanic

Colegiul Tehnic ”Matei Basarab” Caracal

Mențiune

8

Pirosca  Radu Andrei

X

Fizică

Colegiul National “Ion Minulescu” Slatina

Mențiune

9

Coneschi Vlad Silviu

V

Matematică

Scoala Gimnazială “Eugen Ionescu”, Slatina

Mențiune

 

  • Premiul, în valoare de 500 lei, se acordă profesorilor îndrumători ai elevilor care au obținut rezultatele mai sus menționate:

 

Nr. crt

Numele și prenumele profesorului

Unitatea școlară

Disciplina

1

Cotoșman Aurelia

Colegiul Național “Ion Minulescu” Slatina

Geografie

2

Monea Aurelia

Colegiul Național “Ion Minulescu” Slatina

Biologie

3

Arnăutu Petre

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Tenis de masă

4

Pletoiu Dana

Școala Gimnazială “Eugen Ionescu”Slatina

Limba și literatura romană

5

Constantinescu Gabriela

Școala Gimnazială “Eugen Ionescu”Slatina

Limba și literatura romană

6

Micli Aglaia

Colegiul Național Agricol ”Carol I” Slatina

Agricultura – Creșterea animalelor

7

Corcau Nicoleta

Colegiul Național “Radu Greceanu” Slatina

Limba germană

8

Mare Mihaela

Liceul Teoretic “Petre Pandrea’’ Balș Olt

Limba franceză

9

Scuturiciu Constantin

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Lupte greco-romane

10

Ceaus Mariana

Colegiul Național “Ion Minulescu” Slatina

Limba germana

11

Răduțescu Ion

Clubul Sportiv Școlar Slatina – Liceul cu Program Sportiv Slatina

Lupte greco-romane

12

Stănescu Ortansa

Colegiul Economic ”P. S. Aurelian”, Slatina

Economic, administrativ, comerț

13

Bîzu Ramona

Colegiul Economic ”P. S. Aurelian”, Slatina

Economic, administrativ, comerț

14

Constantinescu Andreia

Colegiul Economic ”P. S. Aurelian”, Slatina

Economic, administrativ, comerț

15

Maican Denisa

Colegiul Economic ”P. S. Aurelian”, Slatina

Economic, administrativ, comerț

16

Ionită Marioara

Liceul Teoretic ”T. Vladimirescu” Drăgănești-Olt

Educație tehnologică

17

Pîrvu Silviu

Școala Gimnazială Nr. 3, Slatina

Religie

18

Păunescu Felicia

Colegiul National Vocational “Nicolae Titulescu”, Slatina

Pictură

19

Năsui Mariana

Școala Gimnazială ”Eugen Ionescu”, Slatina

Matematică

20

Popescu Doru

Colegiul National “Radu Greceanu”, Slatina

Informatică

21

Mosteanu Laura

Colegiul National “Ion Minulescu,” Slatina

Chimie

22

Tălăban Adrian

Colegiul National „A.I.Cuza”, Corabia

Geografie

23

Ciobanu Mihaila

Colegiul Național ”Ion Minulescu”, Slatina

Limba Franceză

24

Popa Graţiela Ludmila

Scoala Gimnazială “Eugen Ionescu” , Slatina

Matematică

25

Perianu Marius

Colegiul Național ”Ion Minulescu, Slatina

Matematică

26

Popescu Flavius

Colegiul National “Radu Greceanu”, Slatina

Religie

27

Grigore Cristian

Colegiul Tehnic ”Matei Basarab”,Caracal

Electric, electrotehnic, electromecanic

28

Rădulescu Maria

Colegiul Tehnic ”Matei Basarab”,Caracal

Electric, electrotehnic, electromecanic

29

Puiu Cristina

Colegiul Tehnic ”Matei Basarab”,Caracal

Electric, electrotehnic, electromecanic

30

Combei Dumitru

Colegiul National “Ion Minulescu”, Slatina

Fizică

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here