Microbuz plin cu pasageri, răsturnat pe DJ 546, între Brebeni şi Coteana. 12 persoane au ajuns la spital

12 persoane au ajuns la spital, sâmbătă seară, după ce microbuzul în care se aflau s-a răsturnat pe DJ 546, între localităţile Brebeni şi Coteana. Microbuzul s-a răsturnat pe carosabil după ce a fost acroşat de un autoturism condus de un şofer băut. 

Evenimentul s-a petrecut în jurul orei 22.00, pe DJ 546, din cauza unei depăşiri neregulamentare în care s-a angajat un şofer din municipiul Slatina.

„La data de 06.02.2016, orele 2150, pe D.J.546, în afara localităţii Coteana, un bărbat, de 35 ani, din municipiul Slatina, în timp ce conducea autoturismul, s-a angajat în depăşirea unui autobuz, proprietatea unei societăți comerciale, condus de un bărbat, de 48 ani, din municipiul Slatina, iar la revenire a acroşat partea stângă faţă a autobuzului, care a părăsit partea carosabilă şi s-a răsturnat”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt, comisarul-şef Claudia Radu.

În microbuz se aflau circa 20 de persoane. La locul accidentului au ajuns mai multe echipaje SMURD de la Slatina şi mai multe echipe medicale de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă, care au transportat victimele la Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina.

La fața locului s-au deplasat un echipaj și patru echipaje de la Serviciul de Ambulanță Olt. Echipajele specializate au găsit microbuzul, în care se aflau 20 de persoane, răsturnat în afara carosabilului, toți pasagerii reușind să iasă din microbuz înainte de sosirea salvatorilor. După executarea triajului, s-a constatat că sunt rănite mai mult de zece persoane, fiind solicitată în sprijin și autospeciala SMURD pentru transport victime multiple. Ambulanțele au transportat la UPU Slatina zece răniți, șase bărbați și patru femei, cu vârste cuprinse între 19 și 55 de ani, fără răni sau traumatisme care să le pună viața în pericol. La fața locului a mai fost asistată o femeie, în vârstă de 20 de ani, cu agitație, care a refuzat transportul la spital. La aproximativ o oră de la producerea accidentului, la UPU Slatina s-au mai prezentat doi bărbați, de 29 și 45 de ani, ambii din comuna Coteana, cu traumatisme minore care nu au necesitat internare. Din cele 12 victime care au ajuns la spital, doar un bărbat, în vârstă de 42 ani, din comuna Mărunței, a rămas internat pe secția Ortopedie, cu fractură de umăr drept.”, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Olt, plutonierul major Alin Băsăşteanu.

La faţa locului au ajuns şi poliţiştii slătineni, care au descoperit că şoferul autoturismul care a acroşat microbuzul consumase băuturi alcoolice înainte de a se urca la volan.

„Cercetarea la faţa locului a fost efectuată de către echipa operativă din cadrul Poliţiei municipiului Slatina, la care au participat şi specialiști din cadrul I.S.C.T.R. Olt. Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat pentru conducătorul autobuzului și 0,21 mg/l alcool pur în aerul expirat pentru conducătorul autoturismului, fiindu-le recoltate şi probe biologice de sânge”, a mai precizat ofiţerul de relaţii cu presa al IPJ Olt.

Poliţiştii au demaract cercetări în acest caz, pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care a avut loc accidentul. În cauză, au fost întocmite acte premergătoare săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.