Simona Halep s-a calificat în turul trei la Roland Garros după victoria în două seturi în fața Zarinei Diyas

Vești bune de la Roland Garros, acolo unde Simona Halep s-a calificat în turul trei după victoria de miercuri în fața Zarinei Diyas.

Românca a învins în două seturi, cu scorul de 7-6, 6-2.

Dacă în primul set, Simona a avut ceva emoții, mai ales că fusese condusă și cu 4-1, în setul următor, sportiva numărul 6 mondial a învins categoric.

Simona Halep va juca în turul trei al turneului parizian cu Naomi Osaka, numărul 101 WTA.

Tenismena din Japonia a trecut de Mirjana Lucic-Baroni, în două seturi, scor 6-3, 6-3.

Irina Begu este cea de-a doua româncă de pe tabloul turneului francez. Românca se va lupta pentru accederea în turul trei contra lui Coco Vandeweghe (43 WTA), meci ce va avea loc nu înainte de ora 17.30.