NEBUNIE la PARIS, în finala EURO 2016: Portugalia, regina Europei / VIDEO

Portugalia este noua campioană a Europei, după 1-0 în finala EURO 2016 contra gazdelor. Golul victoriei a fost marcat de Eder, în minutul 109 (video la final). Cristiano Ronaldo s-a accidentat la mijlocul primei reprize şi a fost înlocuit.

Articolul iniţial:

Naționala lui Cristiano Ronaldo este pentru a doua oară în finala unui turneu european, după ce în 2004 a pierdut ultimul act în fața Greciei, scor 0-1. De partea cealaltă, Franța e obișnuită cu trofeele continentale, având până acum în palmares EURO 1984 și 2000, dar și Cupa Mondială din 1998.

Cele două naționale s-au întâlnit ultima dată într-un meci direct în septembrie 2015, când Franța s-a impus la limită într-un amical disputat în Portugalia, scor 1-0.

În această seară un duel interesant va fi între cei doi purtători ai numărului 7 (Cristiano Ronaldo și Antoine Griezmann). Portughezul are doar trei goluri la acest turneu final, în timp ce francezul e golgeterul competiției, cu 6 reușite, potrivit gsp.ro.

Arbitrul partidei va fi englezul Mark Clattenburg, alături de asistenții Simon Beck și Jake Collin.

LIVE TEXT:

120′ Final de prelungiri, 1-0!

120+3′ Galben pentru Rui Patricio (Portugalia).

120+2′ Ofsaid la Franţa.

120+1′ 2 minute irosite din cauza intreruperilor vor fi adaugate la a doua repriză de prelungiri.

120′ Joao Mario (Portugalia) executa un corner.

117′ Raphael Guerreiro se tavaleste de durere si jocul este oprit pentru cateva momente.

115′ Mark Clattenburg ii arata galben lui Paul Pogba!

113′ Franţa are un corner, Antoine Griezmannse pregateste sa il execute.

110′ Iese Moussa Sissoko, intra Anthony Martial.

109′ Goooool! Ederzito Antonio Macedo Lopes inscrie, iar Portugalia conduce, 1-0!

108′ Trage Raphael Guerreiro insa nimereste transversala!

107′ Laurent Koscielny este avertizat!

106′ A inceput repriza 2 de prelungiri.

105′ Se termină prima repriză de prelungiri.

104′ Ocazie mare pentru portughezi. Ederzito Antonio Macedo Lopes trimite cu capul, dar portarul Franţei apără.

104′ Arbitrul Mark Clattenburg a acordat o lovitura de la colt pentru Portugalia. Executa Ricardo Quaresma.

101′ Antoine Griezmann (Franţa) executa un corner.

100′ Mark Clattenburg acorda corner pentru Franţa.

98′ William Carvalho (Portugalia) ia cartonas galben.

97′ Blaise Matuidi (Franţa) este avertizat de arbitru cu un cartonaş galben.

95′ Raphael Guerreiro este avertizat de Mark Clattenburg cu un cartonaş galben.

95′ Portugalia se repede in atac, dar este surprinsa in ofsaid.

91′ Fluier de start al primei reprize de prelungiri.

90′ Scorul dupa timpul regulamentar este 0-0.

90+3′ ArbitrulMark Clattenburg fluiera o pozitie de ofsaid la Andre Pierre Gignac (Franţa).

90+2′ Ocazie IMENSĂ pentru Franţa. Şut bun al lui Andre Pierre Gignac, din interiorul careului, insa balonul nimereste bara.

90+1′ Pe Stade de France, al patrulea oficial arata ca vor fi adaugate 3 minute la Repriza a doua.

84′ Cap Moussa Sissoko (Franţa), mingea este respinsa.

84′ Moussa Sissoko (Franţa) trimite la poarta, fara rezultat insa.

82′ Suteaza Luis Carlos Almeida da Cunha, dar nu nimereste poarta.

81′ Samuel Umtiti (Franţa) primeşte cartonas galben.

80 Ricardo Quaresma (Portugalia) suteaza, dar nu e gol.

80′ Luis Carlos Almeida da Cunha trimite spre poarta, dar scorul nu se schimba pe Stade de France.

79′ Fernando Santos (Portugalia) face schimbare: Ederzito Antonio Macedo Lopesil inlocuieste pe Renato Sanches.

78′ Andre Pierre Gignac il inlocuieste pe Olivier Giroud la Franţa.

75′ Sut bun al lui Olivier Giroud, dar fara rezultat.

73′ Franţa are un corner, Antoine Griezmannse pregateste sa il execute.

67′ Franţa avanseaza in atac si Kingsley Coman reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.

66′ Fernando Santos il introduce pe Joao Moutinho in locul lui Adrien Silva.

66′ Franţa ataca, dar lovitura de cap a lui Antoine Griezmann nu gaseste poarta.

64′ Kingsley Coman (Franţa) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.

63′ Lovitura de colt pentru Franţa.

62′ Galben pentru Joao Mario (Portugalia).

59′ Franţa avanseaza prin Antoine Griezmann, care isi incearca sutul. Mingea prinde cadrul portii, dar tabela ramane neschimbata.

58′ Didier Deschamps face o schimbare, Kingsley Coman il inlocuieste pe Dimitri Payet.

56′ Ricardo Quaresma (Portugalia) bate un corner.

55′ Jocul s-a reluat.

54′ Meciul este întrerupt după ce un spectator a pătruns pe teren.

54′ Sutrează Paul Pogba, dar nu nimereste poarta.

52′ Lovitura de colt pentru Franţa.

46′ Începe repriza a doua.

45′ Final de primă repriză.

45+1′ I se acorda ingrijiri medicale lui Patrice Evra.

45+1′ Jocul a fost intrerupt pentru cateva momente pentru a vedea ce s-a intamplat cu Ricardo Quaresma.

45+1′ Arbitrul Mark Clattenburg va prelungi cu 2 minute prima repriză.

42′ Arbitrul Mark Clattenburg a acordat o lovitura de la colt pentru Portugalia. Executa Ricardo Quaresma.

41′ Portugalia respinge lovitura lui Dimitri Payet.

39′ Olivier Giroud incearca o lovitura cu capul, dar mingea este respinsa.

39′ Lovitura de cap a lui Jose Fonte nu prinde cadrul portii pentru Portugalia.

39′ Mark Clattenburg acorda corner pentru Portugalia.

38′ Raphael Guerreiro (Portugalia) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.

34′ Galben pentru portughezul Cedric Soares!

34′ Franţa ataca periculos si Moussa Sissoko suteaza pe poarta, dar scorul ramane acelasi.

30′ Franţa are un corner, Antoine Griezmannse pregateste sa il execute.

27′ Portugalia ataca si Joao Mario loveste mingea cu capul. Franţa respinge.

24′ Ronaldo nu mai poate continua. A cerut schimbarea plângând şi este scos pe targă. Banderola de căpitan trece la Nani.

20′ Ronaldo reintră pe teren.

18′ Meciul de pe Stade de France a fost intrerupt pentru cateva momente. Cristiano Ronaldo este intins pe gazon si acuza o accidentare.

10′ Cristiano Ronaldo revine pe teren.

10′ Olivier Giroud de la Franţa e aproape de gol cu o lovitura de cap, dar balonul este blocat.

8′ Cristiano Ronaldo este fault de Payet. Intervin medicii, Ronaldo iese pe margine şchiopătând.

7′ Trage Antoine Griezmann dar balonul trece pe langa poarta.

6′ Franţa ataca prin Moussa Sissoko. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.

4′ Luis Carlos Almeida da Cunha (Portugalia) reuseste sa traga, dar sutul nu prinde spatiul portii.

1′ A început meciul.