Simona Halep este în sferturile de finală de la AO. Victorie superbă în fața lui Naomi Osaka

Simona Halep a câștigat duelul din optimile de finală de la Australian Open cu japoneza Naomi Osaka, sportivă considerată o posibilă nouă Serena Williams, și a învins-o cu scorul 6-3, 6-2, în aproximativ o oră și 19 minute. Partida vine după un joc epuizant pentru Simona Halep în faza a treia a turneului de la Australian Open, când meciul împotriva americancei Lauren Davis a durat trei ore și 45 de minute.

În turul următor, Simona o va întâlni pe Karolina Pliskova.

Simona Halep, locul I WTA, şi-a egalat cea mai bună performanţă la Australian Open, calificarea în sferturile de finală, după victoria obţinută, luni, cu scorul de 6-3, 6-2, în faţa japonezei Naomi Osaka, locul 72 WTA, într-o oră şi 19 minute.

Sursa: digi24.ro